W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Topografia pamięci". Spacer po miejscach związanych z upamiętnieniami lubelskiej społeczności żydowskiej

"Topografia pamięci". Spacer po miejscach związanych z upamiętnieniami lubelskiej społeczności żydowskiej
Data rozpoczęcia 2021-07-10
Godzina rozpoczęcia 12:00
Organizator Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

"Topografia pamięci". Spacer po miejscach związanych z upamiętnieniami lubelskiej społeczności żydowskiej - jest częścią wydarzeń związanych z wystawą "Pełno ich nigdzie Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej".

Prowadzenie spaceru: Joanna Zętar
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja przez formularz online

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję podjąć próbę odczytania śladów związanych z historią Żydów w przestrzeni lubelskiego Podzamcza oraz przejdą nieistniejącymi ulicami zapisanymi już tylko na przedwojennych mapach Lublina: Krawiecką, Jateczną czy Szeroką.
 

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach - przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej.

W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię, poruszając również problem tego, w jaki sposób przywracają oraz zachowują pamięć o niej miejscy aktywiści, artyści i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to w atrakcyjny wizualnie sposób. Jest zatem narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. „Pełno ich nigdzie” wpisuje się w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, ma zachęcać także do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Publiczność odnajdzie na wystawie m.in. mural znajdujący się przy rzece Czechówce, odznaczający się wyjątkowym poziomem zarówno pod względem proponowanej narracji o dziedzictwie żydowskim, jak i artystycznego wykonania. Mural ten powstał z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, w partnerstwie z którym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje pokaz w Lublinie. Zobaczyć będzie można również pracę Mariusza Tarkawiana powstałą w ramach festiwalu Open City.

Ekspozycji „Pełno ich nigdzie” w Lublinie towarzyszyć będą spacery śladami upamiętnień lubelskich Żydów (prowadzone przez Mariusza Tarkawiana, Cezarego Hunkiewicza oraz Joannę Zętar), rozmowa z Beatą Chomątowską i Cezarym Hunkiewiczem oraz wykład Joanny Zętar „Miasto po Zagładzie. Upamiętnienia lubelskiej społeczności żydowskiej”.

W ramach tegorocznej edycji ekspozycja, poza Lublinem, odwiedzi także Warszawę,  Rzeszów, Kraków i Łódź. 

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Partner lokalny: Ośrodek “Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie
Współpraca: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie