W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Twórcy obrazów" Teatr Narodowy / Warszawa

"Twórcy obrazów" Teatr Narodowy / Warszawa
Data rozpoczęcia 2019-05-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału I - 100 zł, II - 85 zł, III – 50 zł, stojące - 20 zł
Kategoria Spektakl

autor: Per Olov Enquist
autor przekładu: Andrzej Krajewski-Bola
reżyseria: Artur Urbański 
scenografia: Magdalena Maciejewska
projekcje wideo: Marek Zamojski
występują: Anna Seniuk, Marta Wągrocka, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski

premiera: 16 września 2017
czas trwania: 2 godz. 20 min. (z przerwą)

Rok 1920. Reżyser Wiktor Sjöström pracuje nad filmem Woźnica śmierci według powieści noblistki Selmy Lagerlöf – dziełem, które przejdzie do historii kina. Przed projekcją pisarka poznaje Torę Teje, aktorkę u progu kariery. Bezczelna dziewczyna prowokuje wyniosłą Selmę do ujawnienia sekretów jej twórczości.
mat. prasowe spektaklu

Wybitny, szwedzki pisarz, Per Olof Enquist, znany jest w Polsce ze sztuk teatralnych, których bohaterami byli artyści: August Strindberg (Noc trybad) czy Hans Christian Andersen (Z życia glist). W Twórcach obrazów również pojawiają się autentyczne postaci: pisarka, pierwsza w dziedzinie literatury kobieta noblistka, Selma Lagerlöf, reżyser filmowy Wiktor Sjöström, początkująca aktorka Tore Teje oraz operator Juliusz Jaenzon. Ekipa filmowców przygotowuje się do ekranizacji powieści Lagerlöf Woźnica śmierci. Sztuka rzecz jasna nie jest tylko historycznym obrazkiem z dziejów szwedzkiego kina. Przede wszystkim opowiada o spotkaniu dwóch kobiet – starszej, doświadczonej i młodszej, wchodzącej w życie. Z pozoru wszystkim się różnią, choć im bliżej dają się poznać sobie nawzajem i nam widzom, tym bardziej okazuje się, że wiele je łączy. Swój udział w tej konfrontacji mają także mężczyźni, dopełniający obraz ludzi i twórców. Jeśli kameralny, ale nasycony emocjami spektakl w reżyserii Artura Urbańskiego ogląda się z przejęciem, to również, a może przede wszystkim za sprawą aktorów. Recenzenci po premierze w Teatrze Narodowym z najwyższym uznaniem pisali o odtwórczyniach głównych ról: „absolutny koncert gry Anny Seniuk, która nadała swej postaci [Selmy Lagerlöf – przyp. WM] wręcz wymiar bergmanowski”. Chwalono również Martę Wągrocką w roli Tore Teje: „gra z taką furią i energią, by można było się zastanawiać, czy nie skradnie Seniuk spektaklu”. Obu paniom świetnie partnerują: Piotr Grabowski i Marcin Przybylski. Anna Seniuk za swoją kreację uhonorowana została Nagrodą im. Zelwerowicza, przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” za najlepszą rolę sezonu.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej