Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Uroczysty koncert Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego z okazji 700-lecia lokacji Miasta Lublin

Data rozpoczęcia 2017-06-25
Miejsce Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego jest utworem o charakterze oratoryjnym, rozpisanym na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę. Dzieło zostało napisane w 1996 roku na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie pod dyrekcją Lorina Maazela. Z kolei polska premiera, w której udział wzięli wybitni soliści scen operowych Polski oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, miała miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997 roku.

W pierwotnym zamyśle dzieło Siedem bram Jerozolimy miało być symfonią, jednak ostatecznie przybrało formę wokalno-instrumentalną. Tytuł i budowa (siedem części) nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do Jerozolimy. Dobierając teksty, kompozytor posłużył się fragmentami Starego Testamentu, które zapowiadają przyjście Mesjasza, m.in. Psalmami Dawida, Księgą Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza, w tłumaczeniu z Wulgaty. Zgodnie z życzeniem autora, fragment proroctwa Ezechiela, ujęty w szóstej części utworu, wykonywany jest zawsze w języku narodowym publiczności.

Siedem bram Jerozolimy jest według kompozytora kontynuacją linii takich utworów, jak Pasja według św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat, Te Deum i Polskie Requiem. W utworze widać również nawiązania do III Symfonii, którą Penderecki skomponował tuż przed napisaniem jubileuszowego dzieła.

Lubelskie wykonanie Siedmiu bram Jerozolimy odbędzie się 25 czerwca 2017 roku w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W uroczystym koncercie z okazji 700-lecia Miasta Lublin udział wezmą znamienici soliści – Iwona Hossa, Ewa Vesin, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński i Piotr Nowacki przy towarzyszeniu chórów lubelsko-krakowskich i Orkiestry Sinfonietty Cracovii. Koncertem zadyryguje sam Maestro Krzysztof Penderecki.

 

Wykonawcy:

Orkiestra Sinfonietta Cracovia

Chór Filharmonii Krakowskiej

Chór KUL lub UMSC

Maciej Tworek – asystent dyrygenta

Teresa Majka-Pacanek – przygotowanie chórów

Iwona Hossa – I sopran

Ewa Vesin – II sopran

Agnieszka Rehlis – mezzosopran

Rafał Bartmiński – tenor

Piotr Nowacki – bas

Sławomir Holland – narrator

Maestro Krzysztof Penderecki – dyrygent

 

 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne