W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Urodziny Józefa Czechowicza

Data rozpoczęcia 2008-03-15
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Już od siedmiu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej świętujemy „Urodziny Józefa Czechowicza”. Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików „Poemat o Mieście Lublinie”.

Scenariusz „Urodzin” stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do głośnego czytania „Poematu” zapraszamy szczególnych Lublinian. W tym roku będą to: Hanna Abramowicz (redaktorka, tłumaczka z jęz. francuskiego), Jerzy Bojarski (dziennikarz, redaktor „Niecodziennika Bibliotecznego), Jarosław Cymerman (polonista, badacz twórczości J. Czechowicza), Dariusz Jachimowicz (kulturoznawca, menedżer kultury), Euzebiusz Maj (historyk sztuki, architekt krajobrazu), Natasza Ziółkowska–Kurczuk (reżyserka i dziennikarka). Przewidzieliśmy też czytelniczą „niespodziankę” dla wszystkich uczestników „Urodzin”.

Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK wydajemy ręcznie składany i drukowany „Poemat o Mieście Lublinie” w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 105 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

Co roku na „Urodziny” lubelskie rozgłośnie radiowe emitują wiersze Czechowicza, a lokalna prasa poświęca poecie okolicznościowe artykuły.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne