W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Voo Voo „Placówka’44”
Data rozpoczęcia 2016-02-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Koncert

„Placówka ‘44” to projekt, który powstał na zamówienie, w cyklu specjalnych koncertów organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem na barykady zabiera nas zespół Voo Voo. Chociaż materiałem źródłem były oryginalne powstańcze wiersze napisane w pierwszych tygodniach sierpnia na konkurs ogłoszony przez władze AK, to fani zespołu nie będą zawiedzeni. Zespół nie byłby sobą, gdyby nie utrzymał klimatu z ostatnich płyt - garażowego rocka – dzięki czemu powstały fantastyczne piosenki, które wykonują również zaproszeni do udziału artyści młodego pokolenia: Tomek Makowiecki, Organek, Basia Wrońska, Basia Derlak i Justyna Święs - Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojej działalności realizuje cykl koncertów "Pamiętamy '44", które tworzą przestrzeń dla artystycznej wypowiedzi na temat historii Powstania Warszawskiego. Dla młodej publiczności stały się one formą wyrazu pamięci o Sierpniu 1944 roku. W 2015 roku w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystów od lat cieszących się uznaniem i popularnością wśród wielu pokoleń odbiorców, czyli kultowy zespół Voo Voo.
Tematem, wokół którego Voo Voo zbudowało koncepcję muzyczną albumu i koncertu, jest konkurs poetycki pod nazwą “Placówka '44”, który został ogłoszony podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku na Pradze.

KONKURS POETYCKI – PLACÓWKA '44
Z okazji zbliżającego się Święta Żołnierza przypadającego 15 sierpnia komendant 3. Rejonu (Grochów) VI Obwodu AK Praga mjr Tadeusz Schollenberg „Rakowski” rozpisał konkurs poetycki. W tym czasie po lewej stronie Wisły trwały zaciekłe walki. Przebieg powstania na Pradze miał odmienny charakter. Po dwóch – trzech dniach walki zupełnie wygasły, a komendant VI Obwodu wydał rozkaz przerwania akcji zbrojnej i przejścia do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym. Część Powstańców wróciła do konspiracji, pozostali w ciągu następnych tygodni przedostawali się do lewobrzeżnej Warszawy – na Mokotów, Sadybę, Czerniaków, a także do Puszczy Kampinoskiej – by kontynuować walkę. We wspomnianym konkursie mogli wziąć udział wszyscy żołnierze 3. Rejonu, którzy napisali utwór poetycki. Warunek był jeden – musiał on dotyczyć tematyki powstańczej. Na czele jury stanął zastępca komendanta Rejonu rtm. Zygmunt Bargiel „Zygmunt”. Na konkurs przyszło nadspodziewanie wiele prac. Wszystkie podpisane były pseudonimami autorów. Pierwszą nagrodę – pistolet „Steyr” – otrzymał autor wiersza “1 sierpień 1944 roku”. Pod pseudonimem „Ultor 693” krył się strz. Jerzy Korszyński, właściwie Zbigniew Hegenbart, żołnierz 693 plutonu. Drugą nagrodę w postaci pistoletu automatycznego „Mauser” przyznano autorowi wiersza “Przyśniła się dzieciom Polska”, występującego pod pseudonimem „Dan 693”. Okazał się nim być żołnierz również 693 plutonu Bogusław Podgórski. Trzecia nagroda, pięć granatów ręcznych, przypadła autorowi wiersza “Żołnierzom 690 Zgrupowania”, podpisanego „Eug. 690”. Nazwiska tego laureata nie udało się ustalić. Wyróżniono ponadto dwanaście dalszych prac. Utwory zebrano w tomiku „Placówka”, wydanym na przebitkach maszynopisowych.

ALBUM "PLACÓWKA '44"
Na płycie "Placówka '44" znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty to w większości opracowania wierszy nadesłanych na konkurs “Placówka '44” oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Materiał zawarty w albumie "Placówka '44" to pełna refleksji i emocji poetycka opowieść o Powstaniu Warszawskim. Pokazuje ona wiele aspektów tego wydarzenia i prezentuje różne perspektywy spojrzenia na Sierpień 1944 roku.
Do zaśpiewania utworów na płycie zespół Voo Voo zaprosił gości, przedstawicieli młodego pokolenia muzyków, m. in. Organka , Tomka Makowieckiego i Justynę Święs (The Dumplings).
Producentem muzycznym albumu jest Wojciech Waglewski
Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Agora

Zespół Voo Voo z gościnnym udziałem artystów:
Barbara Derlak (Chłopcy kontra Basia)
Tomek Makowiecki
Organek
Justyna Święs (The Dumplings)
Barbara Wrońska (Pustki)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej