W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W stronę reportażu: "Koliste jeziora Białorusi" Mateusza Marczewskiego

W stronę reportażu: "Koliste jeziora Białorusi" Mateusza Marczewskiego
Data rozpoczęcia 2017-11-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z Mateuszem Marczewskim wokół jego najnowszej książki "Koliste jeziora Białorusi".

Mateusz Marczewski wędruje po kraju żyjącym na granicy jawy i snu i niczym kronikarz zapisuje świat, który znika. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie pomieszało się z chrześcijańskim – i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami i nawet ludzie z miasta darzą je szacunkiem, a prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Woda i ziemia przykryły wprawdzie przeszłość, ale wciąż pamięta się i mówi o zalanych miastach, wioskach i podziemnych korytarzach. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. Mongołowie, Rosjanie, bieżeńcy, Sowieci. Wszystko przeszło, ale i ciągle jakoś jest. Mateusz Marczewski wędruje po kraju żyjącym na granicy jawy i snu i niczym kronikarz zapisuje świat, który znika.
/źródło: Wydawnictwo Czarne/

Mateusz Marczewski (ur. 1976) – poeta, prozaik, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), laureat konkursu im. Macieja Szumowskiego na reportaż/esej (2007). Jego książka Niewidzialni znalazła się w finale konkursu literackiego Fundacji Kultury (2008), a w roku 2011 została przetłumaczona na język włoski (Gli Invisibili). Autor książki poetyckiej Naprawiacz ptaków (2000) oraz libretta do płyty KOD. Symfonia ogrodów (2004). Publikował w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", „Dwutygodniku”, "Znaku". Prowadzi blog igoburn.com. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę”. Jest to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej