W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W stronę reportażu: „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”

W stronę reportażu: „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”
Data rozpoczęcia 2019-04-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN", Dom Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

W stronę reportażu: „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Pezdą 

Astma. Choroba Leśniowskiego-Crohna. Padaczka lekooporna. Stwardnienie rozsiane. Migrena. Nowotwory. Przewlekłe bóle. Lista chorób, w leczeniu których stosuje się medyczną marihuanę, jest długa. Ale medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem. Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna. Ale prawo jest martwe. Dlatego pacjenci stają się przestępcami. Bo państwo, jak mówi jeden z nich, niekoniecznie chce ich leczyć, za to za wszelką cenę chce ich utrzymać w trzeźwości.

Aleksandra Pezda dociera do chorych, do ich bliskich, do lekarzy w Polsce i za granicą. Przygląda się mechanizmom, które sprawiają, że zdesperowani rodzice stają się przemytnikami i że ciężko chorzy ludzie są wyprowadzani z domu w kajdankach i sądzeni jak zbrodniarze. To niezwykle aktualny reportaż interwencyjny na temat, który dotyczy milionów z nas – choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Aleksandra Pezda - dziennikarka i publicystka. Kilkanaście lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, prowadziła też autorski program w Radiu TOK FM. Ostatnio freelancerka, współpracuje m.in. z miesięcznikiem dla kobiet „Uroda Życia”. Specjalizuje się w problemach współczesnej edukacji, pisała m.in. o tym, jak szkoła odnajduje się wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej. Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Współautorka i prowadząca wielu konferencji i debat dotyczących edukacji oraz problemów społecznych. Współzałożycielka Koalicji Medycznej Marihuany (2015) – społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę". „W stronę” to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej