W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W stronę: Witamy w Polsce. Spotkanie autorskie z Laurą Klos Sokol

W stronę: Witamy w Polsce. Spotkanie autorskie z Laurą Klos Sokol
Data rozpoczęcia 2021-10-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1 | online
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Dlaczego mieszkańcy USA zadają tak dużo pytań? Czy Polacy mają indywidualny styl kłócenia się? I o co chodzi z tą słynną amerykańską bezpośredniością?  Laura Klos Sokol w blisko siedemdziesięciu felietonach porównuje polską i amerykańską kulturę a także analizuje codziennie zachowania Polaków i Amerykanów w nadziei, że znajdzie prostu sposób na wzajemne porozumienie.

Kultura Stanów Zjednoczonych obecna w popkulturze wydaje się na ogół zrozumiała dla Polaków, jednak zbiór humorystycznych i pisanych z dystansem felietonów pokazuje, że jeszcze wiele zostało nam do odkrycia. Autorka przygląda się naszej codzienności, tradycjom, językowi i staranie spisuje każdy niuans, zarówno różnice, jak i podobieństwa.

 I co mi o sobie powiesz?” zapytał mnie Amerykanin w Polsce, kilka sekund po tym jak się poznaliśmy. Wiedziałam dokładnie o jakie informacje mu chodzi – szedł na skróty ku pytaniom, które Amerykanie zwykle zadają, gdy spotykają kogoś po raz pierwszy: „Skąd jesteś?”, „Jaką pracę wykonujesz?”, „Od jak dawna tu mieszkasz?”, „A jak tam twoja rodzina?” Dręczenie kogoś tymi w sumie dość podstawowymi pytaniami pomaga nam lepiej się z kimś poznać. Ale, jeżeli Amerykanie zadadzą te pytania Polakom, ci mogą poczuć się jak na przesłuchaniu. Polacy zwykle nie pytają o prywatne sprawy przy pierwszym poznaniu. Takie pytania albo pojawiają się później, albo po prostu osobiste szczegóły są stopniowo ujawniane samoistnie podczas rozmowy. Inaczej niż Amerykanie, Polacy nie starają się „poznać” człowieka od razu, przy pierwszej okazji. Wolą cię przez jakiś czas poobserwować, wymienić z tobą opinie, posłuchać historii, które opowiadasz, czy wysłuchać twoich żartów i problemów zanim zadadzą naprawdę osobiste pytania.

„Witamy w Polsce” to wydana przez Wydawnictwo Kagra i przetłumaczona przez Joannę Bogusławską polska wersja „Shortcuts to Poland” autorstwa Laury Klos Sokol, amerykańskiej socjolingwistki i kulturoznawczyni.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę".

Laura Klos Sokol ukończyła pedagogiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz socjolingwistyczne studia doktoranckie. Do Polski przyjechała w 1992 roku w ramach stypendium Fulbrighta. Założyła i prowadzi firmę szkoleniową Klos Training.

Spotkanie poprowadzi Maciej Tuora

Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1, relacja live na kanale Domu Słów

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej