W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević

Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević
Data rozpoczęcia 2021-12-11
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2021

Dunjaluk to zespół z Zagrzebia w Chorwacji powstały pod koniec 2019 roku, składający się z wokalistki Dunji Bahtijarević i gitarzysty elektrycznego Luki Čapety. Skupia się na reinterpretacji pieśni z bośniackiej tradycji sevdah, znanej również jako sevdalinka. Dunjaluk poszukuje w tradycji tego, co uniwersalne, i przekłada to na współczesną ekspresję muzyczną. Sevdalinka powstała na skutek zetknięcia się dwóch typów wrażliwości: osmańskiej i południowosłowiańskiej. Pieśni z tej tradycji opowiadają o miłości i tęsknocie, o domu i o byciu daleko, o relacji jednostki ze społecznością i o ograniczeniach społecznych.

Członkowie zespołu Dunjaluk zostali urzeczeni tekstami i melodiami tych utworów. Sevdalinka w ciągu wieków wielokrotnie ulegała przekształceniom, a muzycy starają się jak najlepiej wykorzystać tę otwartą na zmiany przestrzeń. Dunja Bahtijarević jest piosenkarką pochodzącą z Chorwacji, do której przeniosła się, uciekając z Bośni. Po uzyskaniu dyplomów z literatury porównawczej, historii sztuki i języka angielskiego postanowiła skupić się na muzyce. Luka Čapeta jest muzykiem pochodzącym z Zagrzebia w Chorwacji. Odkąd zaczął grać na gitarze, zgłębiał różne aspekty tworzenia muzyki, od kompozycji, produkcji, wykonania aż po edukację. W 2021 roku Dunjaluk nagrał swój pierwszy album, który jest obecnie w końcowej fazie produkcji. Płyta ukaże się wiosną 2022 roku nakładem Rika Muzika.