W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Weekend z historią
Data rozpoczęcia 2019-08-17
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Pokaz

Po raz kolejny Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 17 i 18 sierpnia na „Weekend z historią”

W ramach tegorocznej edycji Muzeum oferuje 17 sierpnia dwie tury bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem. Uczestnicy, podążając „Szlakiem Miejsc Utraconych”, nie tylko zapoznają się z ogólnym zarysem historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, lecz także odkryją poniemieckie dzieje terenów byłego obozu. Przewodnicy wyjaśnią między innymi, dlaczego zachowała się jedynie część obiektów obozowych. Uczestnicy zwiedzania będą mogli dowiedzieć się o nieistniejących już dziś barakach, warsztatach, magazynach i koszarach z relacji więźniów, świadków i sprawców oraz zobaczyć archiwalne fotografie pochodzące ze zbiorów PMM.
Zwiedzanie odbędzie się 17 sierpnia w dwóch turach: o godz. 10.00 i 11.00.
Start: w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.

18 sierpnia Muzeum zaprezentuje powojenne losy Majdanka związane z powstaniem na III polu więźniarskim obozu NKWD. Słuchacze zostaną oprowadzeni po miniwystawie „Sowiecki obóz filtracyjny NKWD na Majdanku”. Będzie ona czynna tylko przez godzinę w baraku nr 1 na III polu, na co dzień niedostępnym dla zwiedzających, w którym uwięzieni byli oficerowie Armii Krajowej. 23 sierpnia 1944 r. zostali oni wywiezieni do obozu Diagilewo pod Riazaniem. Na wystawie będzie można zapoznać się z dokumentami dotyczącymi przetrzymywanych tu żołnierzy AK, oficerów, podoficerów i szeregowych, w tym ich dalszych losów po internowaniu w Rosji. Uzupełnieniem do historii obozu NKWD będzie wątek komanda Fahrbereitschaft, które zajmowało baraki 1 i 2 na III polu.
Prelekcja połączona z oprowadzaniem po wystawie odbędzie się 18 sierpnia o godz. 11.00 w baraku nr 1 na III polu więźniarskim (zbiórka przy bramie III pola).

Na wydarzenia obowiązują zapisy do 16 sierpnia: drogą mailową na adres  lub telefonicznie pod numerem (+48) 81 710 28 33.
Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie dla osób powyżej 14 roku życia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej