W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż: "Śmiertelnie poważna wystawa"

Wernisaż: "Śmiertelnie poważna wystawa"
Data rozpoczęcia 2016-12-01
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galerii Labirynt - Plaza, ul. Lipowej 13( wejście do galerii od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt, UMCS w Lublinie, ASP we Wrocławiu
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Kuratorzy: Łukasz Huculak, Tomasz Zawadzki

Artyści: Tomasz Bielak, Anna Bujak, Jakub Ciężki, Roland Grabkowski, Jan Gryka, Łukasz Huculak, Cezary Klimaszewski, Anna Kołodziejczyk, Piotr Korol, Robert Kuśmirowski, Kamil Moskowczenko, Tomasz Niedziółka, Zdzisław Nitka, Wojciech Pukocz, Kamil Stańczak, Sławomir Toman, Tomasz Zawadzki.

Na co dzień odsuwamy od siebie myśli o naszej śmiertelności, mimo że większość religii zakłada istnienie życia pozagrobowego. Wkładamy wiele wysiłku w to, aby śmierci uniknąć, nie mniej – w celu jej zadania. Z jednej strony medycyna usiłuje przedłużyć ludzkie życie, z drugiej zaś wojna, niszcząca to życie, pozostaje istotnym narzędziem polityki.

Wirtualna obecność śmierci we współczesnym świecie (media, gry FPS) wzmacnia poczucie jej nierealności, a ikonografia wanitatywna bywa wręcz utowarowiona. Z okazałymi kaplicami i kultem relikwii konkurują kremacja, regał z urnami i konto na Facebooku.

Czy w dzisiejszym mocno zlaicyzowanym społeczeństwie lęk przed śmiercią jest czymś więcej niż błahym dyskomfortem, który łatwo zagłuszamy, zanurzając się w strumieniu wirtualnych wrażeń dostarczanych przez multimedialne gadżety, lub wydając coraz większe pieniądze na medycynę estetyczną? Czy ktokolwiek dziś jeszcze jest w stanie zasępić się nad pośmiertnym losem swojej osobistej, niepowtarzalnej świadomości, której czaszka, przedmiot tyleż piękny, co żałosny, jest ostatnim, jakże wymownym schronieniem?

Odnosząca się do tematów ostatecznych „Śmiertelnie poważna wystawa” nieuchronnie krąży wokół symboli kojarzących się z „końcem”. Stąd motyw chryzantem, zgliszcz i szkieletów.

Wystawa czynna do 21.12.2016.

Wstęp wolny

Powiązane:

Galeria Labirynt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej