W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Agata Rucińska – „Pupilla”

Wernisaż wystawy: Agata Rucińska – „Pupilla”
Data rozpoczęcia 2023-02-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

 

 

Wystawa jest próbą zmierzenia się z „dziewczyną” i tym, co stanowi jej semantyczne odniesienie. „W moim odczuciu okres dziewczęcości jest brakiem: poczucia podmiotowości, tożsamości, reprezentacji, a jednocześnie, co ważniejsze, wzrastaniem, oczekiwaniem i tworzeniem nowego kształtu swojej postaci” – mówi autorka.

„Pupilla” to akt pożegnania okresu niedojrzałości. Wyjściem do tworzenia tego projektu była wieloznaczność dwóch łacińskich słów: pupilla, czyli źrenica*, dziewczyna, laleczka, uczennica oraz pupa – poczwarka, stadium przed przeobrażeniem zupełnym, zanim owad osiągnie swoją dorosłą postać i stanie się imago.

Jest to podejście do zamknięcia niedorosłości, próba przeobrażenia się i uformowania. To także zderzenie z kulturowym czy wręcz popkulturowym wyobrażeniem dziewczyny i jego konsekwencjami.

Agata Rucińska (ur. 1991) – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku wiedza o teatrze. Pracuje głównie z fotografią, wideo, rzeźbą. Autorka projekcji wideo do spektakli m.in. w TR Warszawa, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz na wielu festiwalach teatralnych. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Monopol, Galerii Studio, Instytucie Fotografii Fort (Warszawa), Centrum Spotkania Kultur, Galerii Labirynt (Lublin), BWA Jelenia Góra, Petach Tikva Museum of Art (Izrael), uczestniczka rezydencji artystycznej w Czerniowcach i wystawy w Galerii Bunker (Czerniowce, Ukraina) oraz festiwalu Blurborders Art Exchange (Bangkok/ Sakon Nakhon, Tajlandia), którego efekty działań pokazywane były w Bangkok Art and Culture Centre. Współpracowała z EMST w Atenach.

*Źrenica (łac. pupilla) – otwór występujący przed soczewką, odpowiedzialny za ilość światła padającego na siatkówkę. Chroni wnętrze gałki ocznej przed nadmierną ilością oświetlenia. Jej średnica wynosi 3 do 8 mm, zmienia się w zależności od zmian oświetlenia oraz skurczów mięśni zwieracza i rozwieracza źrenicy. Szerokość źrenic jest także związana z nastrojem – dobry nastrój powoduje ich rozszerzenie, a zły zwężenie. Za: Wikipedia

Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Jolanta Gromada i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.

Wystawa czynna do 19.03.2023 (wtorek-niedziela, godz. 15:00-19:00)

Wstęp: wolny