Kolizje
Nowa twórcza rzeczywistość Agnieszki Wójtowicz to cykl czternastu obrazów-kwadratów. Artystka już nie naśladuje, nie kopiuje rzeczywistości jak w ostatnich cyklach, lecz opuszcza ulice miasta, przystanki i rozkłady jazdy; zrywa z przedmiotowością i upraszcza formy.
Malarski „atom” u artystki to krótka kreska wykonana korektorem. Korektor przeznaczony do wymazywania, tuszowania wcześniej błędnie napisanych wyrazów w jej malarstwie jest kreską pierwszą, pełnokrwistą, spodziewaną i zaplanowaną. Linie wykonane korektorem tworzą ruchomy obraz ściśle do siebie przylegających białych linii.
Druga elementarna forma geometryczna to czarny kwadrat- tło, zostaje on z zapamiętaniem pokryty drobną kreską białego korektora. Niepowstrzymanie zapisany, z uporem zapisany. Te białe linie pokrywają prawie całą powierzchnię czarną- próbują ją zapisać, niejako poprawić. Czym jest czarne? Znany kształt czarnego kwadratu jest wyjściem ze świata i może śmiercią. Białe chce przewalczyć mrok. Tylko przez drobne czarne otwory- kratery, zagęszczające się na brzegach obrazów, przenika do nas otchłań. Istnienie koliduje z nieistnieniem, białe jest wszechogarniającym plenieniem się życia.
Technika w ”Kolizjach” jest bardzo widoczna, pisanie kresek na czarnym płótnie jest informacją, treścią, językiem, który każdy z nas może czytać według własnej wyobraźni.
Okrągły stempel pocztowy z datą urodzenia i miejscem, w którym tworzy artystka, pojawia się na obrazach niczym podpis, symbol obecności.
Eksperymentem jest też Miejsce, w którym odbywa się wystawa. To „Manifest Wino”, winiarnia z restauracją, nie galeria. Miejsce, gdzie życie zawsze wygrywa.
Monika Palikot
Kurator wystawy
Wystawa czynna od 8. 12. 2019 r. do 5. 01.2020 r. w godzinach:
wtorek - sobota: 15.00- 22.00
niedziela: 13.00- 20.00
Agnieszka Wójtowicz - urodzona w Zamościu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna.
1993 - 1995: studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.
1999 - 2003: studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot – Trzcińskiej. Praca magisterska napisana pod kierunkiem dr Agnieszki Weyssenhoff: "Historia działalności Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, na podstawie wybranych artystów”
2015 – studia podyplomowe na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie- Grafika komputerowa
I DTP
Członkini ZPAP.
Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, fotografią. Jej prace (od 1990 r.) publikowane były cyklicznie w dzienniku : "Dzień” (cykl rysunków prezentujących szlacheckie gniazda, dworki i zabytki Lublina i Lubelszczyzny) a także w: ,,Kurierze Lubelskim”, "Akcencie” oraz w ,,Express Faktach”. W 1992-1993 pracowała w Telewizji Niezależnej Lublin, wykonując scenografię do programów telewizyjnych, była autorką programu "Magazyn Teatralny”. W latach 1991-1992 współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Od 1998 roku przez kilkanaście lat współpracuje z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Od 2005 współpracuje z Galerią Sztuki Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m. in. w 2015 r. otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, oraz Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego (2015, 2016, 2018, 2019 r.), otrzymała Nagrodę Rektora UMCS w Lublinie (2006 r.). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i ponad 20 indywidualnych. Prace w kolekcji Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie, w kolekcji Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”, zbiorach prywatnych w kraju i m. in. w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych.
Wykaz Wystaw
Wystawy indywidualne
Wystawy zbiorowe
Nagrody i wyróżnienia
Inne