W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Agnieszki Wójtowicz ,,Szkic do portretu"

Wernisaż wystawy Agnieszki Wójtowicz ,,Szkic do portretu"
Data rozpoczęcia 2011-10-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce "Galeria Po 111 Schodach", ul. Bernardyńska 14a
Kategoria Wernisaż

Agnieszka Wójtowicz zaprezentuje 32 rysunki-szkice, powstałe przez ostatnie dwa miesiące.


Artystka bezpośrednio na starych banknotach, wykonała serię portretów osób z Jej najbliższego otoczenia; rodziny, znajomych z pracy, wśród portretowanych są dzieci w różnym wieku oraz znane postaci Lublina - twórcy i animatorzy kultury. Bez trudu rozpoznać można ludzi teatru: Krzysztofa Babickiego, Arkadiusza Klucznika, Leszka Mądzika, Janusza Opryńskiego, Włodzimierza Staniewskiego czy też postaci z kręgu literatury i sztuki: Lechosława Lameńskiego, Ewę Łoś i Zygmunta Nasalskiego.

Wiele z portretowanych postaci Agnieszka zna osobiście, niektórzy ofiarowali Jej swoje zdjęcia specjalnie z prośbą o uwiecznienie ich twarzy, inne pozyskiwała autorka samodzielnie z ogólnie dostępnych źródeł, bo coś Ją w danej twarzy zafascynowało, lubi wybierać z pliku zdjęć ujęcia charakterystyczne, bawi się ich odtwarzaniem i interpretowaniem. Sam proces powstawania portretu to usunięcie pierwotnej powierzchni danego banknotu, szkic ołówkiem by potem nanieść ostatecznie niematerialną wręcz kreską ostatniej warstwy- czarnym długopisem. Portret powstaje w jeden lub dwa wieczory, bywa, że w godzinę ,,najważniejsze są oczy, od nich zaczynam rysunek bryły twarzy... jeżeli widzę w nich zarysowujące się podobieństwo fizyczne do portretowanej postaci, wiem, że uda mi się poprowadzić rysunek do końca".

,,Nietypowa prezentacja podobizn na banknotach osób znanych i lubianych potwierdza wysoką specjalizację warsztatową artystki, umiejętność odtwarzania budowy twarzy i głowy wszak nie ma w portretowaniu sukcesu bez podobieństwa do modela; a także i to chyba najważniejsze- zdolność do odkrycia , przynajmniej w jakiejś części, osobowości i indywidualnych cech znamiennych tylko dla danej postaci" (pisze Agnieszka Kuśnierz w słowie wstępnym do wystawy).Wystawa czynna 17.10 - 10. 11 2011 w godz. pn. pt. 9-19.30, sob. do 15.30.