W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Andrzej Jedliczka - Metaloplastyka i...

Wernisaż wystawy: Andrzej Jedliczka - Metaloplastyka i...
Data rozpoczęcia 2014-04-10
Godzina rozpoczęcia 18:15
Kategoria Wystawa

Wystawa prac Andrzeja Jedliczki tworzonych w technice metaloplastyki z miedzi i mosiądzu. Jest to przekrój twórczości artysty związanego z Węglinem.

Andrzej Jedliczkato artysta, który działa na przecięciu technik metaloplastycznych i malarstwa. Swoją edukację rozpoczął od Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, które ukończył z tytułem Technika Metaloplastyka. W ówczesnych czasach (druga połowa lat 50.) nie było możliwości kontynuowania nauki w tym kierunku, więc Jedliczka rozpoczął studia Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie przypadkiem wybrał pracownię prof. Zbigniewa Pronaszki. Ten malarz i scenograf mocno eksplorował ideę formy, nawiązując często w sowich pracach do kubizmu, pozostając jednak wiernym realizmowi. Podobnie Jedliczka, już w czasach studenckich, wychodzi od zagadnień konkretnych, jak pejzaż, portret czy martwa natura, by potem rozpocząć formalne dociekania oparte o właściwości używanych przez niego technik.

Jedliczka od 1962 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Grupy Lubelskiej „Zamek”. W latach 60. uczestniczył w wystawach w Radomiu, Lublinie, Sopocie. W 1971 roku w Wystawie Dziewięciu Malarzy Lubelskich w Debreczynie na Węgrzech. Od 1970 roku zajmuje się metaloplastyką – biżuterią i rekonstrukcją zabytkowych krat do obiektów muzealnych. Z grupą plastyków lubelskich wykonał dekoracje metaloplastyczne do wnętrza statku „Lublin”. W roku 1991 otworzył drugą swoją indywidualną wystawę w salonie ART w Lublinie. Następnie wziął udział we Wschodnim Salonie Sztuki w 1993 roku, wystawie rocznicowej „60 lat ZPAP” w 1996 roku, poplenerowej wystawie w Rzeszowie w roku 2001. W 1999 roku miała miejsce kolejna wystawa indywidualna w Galerii „Pod Podłogą”, a w 2011 roku udział w jubileuszowej wystawie Stulecia Związku Polskich Artystów Plastyków i 75-lecia lubelskiego ZPAP. Jego ostatnia prezentacja to wystawa podsumowująca 50-cio lecie pracy twórczej w Galerii Domu Kultury LSM w grudniu 2012 roku.

Kuratorem wystawy Andrzeja Jedliczki w DDK „Węglin” jest Ludomir Franczak.