W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Ewelina „Ewe” Kruszewska – Psychoempath

Wernisaż wystawy: Ewelina „Ewe” Kruszewska – Psychoempath
Data rozpoczęcia 2022-10-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wystawa "Psychoempath" podejmuje problem przemocy i związanej z nią traumy. W swoich pracach Ewelina „Ewe” Kruszewska dekonstruuje słowa związane z relacjami ludzi żyjących w destrukcyjnych związkach. „Psychoempath” to neologizm stworzony przez artystkę dla opisania stanu współodczuwania, który sytuuje się w opozycji do słowa psychopath, stanowiąc określenie dla osoby odczuwającej zbyt mocno. Paradoksalnie jest to uczucie, którym często obdarza się osobę będącą źródłem przemocy.

Na wystawę składają się proste, czarno-białe motion postery. Wybór medium podkreśla dychotomię między przekazem a formą. Z reguły bowiem motion postery wykorzystywane są w designie, reklamie oraz mediach i przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, często przemawiają bezpośrednio, czasem wręcz nachalnie, ale z reguły w sposób pozytywny. Tu forma została wykorzystana, by zaprezentować nie zawsze oczywisty, często zawoalowany przekaz. Artystka pod pozorem ironii ujawnia treści ewokujące trudne przeżycia, podobnie jak ofiary traumy często nie są w stanie mówić dosłownie o tym, czego doświadczyły. Animacje wraz z muzyką skomponowaną przez Kacpra Kruszewskiego tworzą instalację wizualno-dźwiękową, w której słowa zostały poddane zabiegom artystycznym zmierzającym do przeżycia ich dramatycznego sensu, na przykład BAJERA – obracająca się niczym dyskotekowa kula, świetlista forma służąca łudzeniu drugiej osoby, albo DELUSIONS – trudne do uchwycenia, wydobywające się z mglistej przestrzeni i znikające słowo, oddające stan trwania w sytuacji, która okazuje się złudzeniem.

Wystawa czynna do: 23.10.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Muzyka: Kacper Kruszewski
Kuratorka: Aleksandra Skrabek