W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy fotografii z kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 pt. „Tożsamość"

Wernisaż wystawy fotografii z kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 pt. „Tożsamość"
Data rozpoczęcia 2024-03-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Teatru NN, ul. Grodzka 34
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wydawać by się mogło, że przy skali zniszczenia, jakie w czasie wojny dotknęło lubelskie miasto żydowskie, ale też i cały Lublin nie można już odnaleźć nic, co byłoby jakimś znaczącym materialnym śladem życia przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. I oto po latach, z ciemnej kryjówki zrobionej na strychu jednego z lubelskich domów przychodzą do nas jak duchy twarze mieszkańców utrwalone na szklanych negatywach.

Siłą tych zdjęć, zrobionych jeszcze zanim wybuchła wojna, są właśnie te twarze, sfotografowane z niezwykłą wręcz ostrością [...]

Tomasz Pietrasiewicz.

21 marca w Galerii Teatru NN ul. Grodzka 34 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii z kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 pt.: „Tożsamość”. Wydarzenie odbędzie w ramach obchodów Tygodnia Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów.

2700 szklanych negatywów z kamienicy przy Rynku 4 to największa odnaleziona w Lublinie kolekcja negatywów. Dziś każdy może oglądać całą kolekcję w portalu Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dzięki publikacji zdjęć w Internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie, licznych artykułach prasowych i przedsięwzięciach edukacyjno-artystycznych udało się ustalić tożsamość kilkunastu osób pojawiających się na fotografiach z kolekcji. W przypadku niektórych z nich, udało nam się dotrzeć do ich rodzin i poznać ich historie.

Negatywy wybrane na wystawę pozwolą na przedstawienie i zapoznanie się z odkrytymi informacjami i życiorysami przedstawionych osób.

Wstęp wolny, Zwiedzanie ekspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej