W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Hidden Places - ukryte miejsca wzdłuż Via Regia

Wernisaż wystawy Hidden Places - ukryte miejsca wzdłuż Via Regia
Data rozpoczęcia 2010-01-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2010-01-29
Miejsce Biblioteka Wojewódzka, ul. Narutowicza 4
Kategoria Wernisaż

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie zapraszają na wernisaż międzynarodowej wystawy studenckiej Hidden Places - ukryte miejsca wzdłuż Via Regia – fotografia i wideo.

Przed wiekami Via Regia – Droga Królewska łączyła Europę Zachodnią i Wschodnią, stanowiąc szlak wymiany handlowej i kulturalnej. W ramach kandydowania do Europejskiej Stolicy Kultury miasto Görlitz-Zgorzelec oparło na tym temacie swoje motto: Dialog Horyzontów, a Via Regia stała się symbolem nowoczesnej Europy i europejskiego procesu zjednoczeniowego. Od momentu swojej nominacji do Europejskiej Drogi Kultury w roku 2005, Via Regia przeżywa swój renesans, jako łącze, którym płyną dziś towary, wiedza i kultura.

Na gruncie tej idei powstał Projekt Artystyczny „Hidden Places“ zbierający w jednym miejscu młodych twórców z 10-ciu krajów leżących wzdłuż Via Regia. Spotkali się oni w Görlitz
w sierpniu 2009 roku na 14-dniowych warsztatach, w trakcie których zmierzyli się artystycznie, poprzez swoje prace fotograficzne i wideo, ze znanymi, ale też z zapomnianymi, z nowymi, czy też jeszcze nie odkrytymi, miejscami kultury miejskiej w Görlitz-Zgorzelcu. Powstały przy tym prace stanowiące nowe spojrzenia na zastaną architekturę, nieodłącznie związane z doświadczeniem artystów z ich własnych stron rodzinnych. Lublin reprezentują na wystawie studenci Wydziału Artystycznego UMCS Agata Poniatowska i Radosław Respond.

Wystawa, będzie miała 11 odsłon w 6 krajach: Polska (Lublin, Kraków, Wrocław), Niemcy (Zgorzelec, Essen, Lipsk, Erfurt), Ukraina (Kijów), Belgia (Bruksela), Francja (Poitier), Hiszpania (Santiago de Compostela).

Projekt „Hidden Places“ objęty jest patronatem Rady Europy i wspierany przez Fundację Kultury Wolnego Kraju Saksonii.


Wystawa czynna od 12 do 29 stycznia 2010 w godz. 12-16

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej