W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Jarosława Grulkowskiego "Sekretne życie molekuł"

Wernisaż wystawy Jarosława Grulkowskiego "Sekretne życie molekuł"
Data rozpoczęcia 2019-05-22
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11
Organizator Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków, Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Chatka Żaka
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Według opinii Andrzeja Jarosza, dyrektora Muzeum Współczesnego Wrocław: „Jarosław Grulkowski osiągnął niezwykłą perfekcję w rysunku węglem. Autorska technika polegająca na bezpośrednim, taktylnym operowaniu pigmentem na papierze pozwoliła mu wykreować wiele frapujących obrazów, by wspomnieć choćby te z serii Odnaleźć porządek rzeczy (2013) czy Przekroje przez wnętrza chmur (2014–2015). Za pomocą iluzjonistycznych efektów miękkich materii i tekstur artysta opisywał w nich powierzchnię zwykłych przedmiotów lub zgłębiał morfologię tajemniczych substancji i bliżej nieokreślonych tkanek. Najnowszy cykl opatrzony intrygującym tytułem Sekretne życie molekuł (2015–2016) odnosi się do kolejnego niecodziennego obszaru badań. Rzędy punktów, kropek, kropli czy kul ułożone linearnie w układach dwójkowych lub trójkowych sugerują elementy jakiegoś kodu. Kojarzą się z alfabetem Braille’a lub kartami perforowanymi, stosowanymi dawniej jako nośnik do zapisu informacji w maszynach automatycznie przetwarzających dane. Z tego powodu, niezależnie od swoich czysto plastycznych walorów, prace te mogą wzbudzić zainteresowanie, a nawet zachwyt strukturalistów niestrudzenie badających logiczną naturę języka lub poststrukturalistów tworzących dzieła plastyczne cechujące się programową regularnością, rytmem i powtórzeniem. „Molekuły” wykreowane przez Grulkowskiego na licznych arkuszach różnią się jednak od siebie – łączą się, dzielą lub grupują, zrywając ciągłość uporządkowanego linearnego zapisu (...).
Prace Jarosława Grulkowskiego są przemyślane, logiczne w konstrukcji i – jak się wydaje – przy całej swojej abstarakcyjnej umowności odnoszą się do powszechnie przyjętych praw fizyki. Rysunki z cyklu Sekretne życie molekuł można uznać za autoteliczne i ekspresywne zarazem. Artysta tworzy jednak dzieła niejednoznaczne, wymykające się przeżyciu estetycznemu, skłaniające do poszukiwania głębszych znaczeń o wymiarze symbolicznym (...)”.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca br.
Wstęp jest wolny. Godziny otwarcia Centrum He Shuifa: środy 12:00-21:00


Organizatorami wystawy są: Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków, Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, ACK UMCS "Chatka Żaka".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej