W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Krystyny Głowniak

Wernisaż wystawy: Krystyny Głowniak
Data rozpoczęcia 2014-03-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Dom Kultury LSM zaprasza na jubileuszowa wystawa rysunku i malarstwa Krystyny Głowniak.

Krystyna Głowniak
Absolwentka UMCS (filologia polska), KUL (historia sztuki), członek Związku Polskich Artystów Plastyków po uprzednim uzyskaniu w Ministerstwie Kultury uprawnień artysty plastyka (1984 – terminowe, 1987 – bezterminowe). W 1995 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Zakładzie Historii Sztuki Kościelnej obroniła pracę dyplomową pt. „Ikonografia Zwiastowania w krakowskim malarstwie tablicowym” pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego.

W roku 1992 podjęła współpracę z Fundacją im. Jerzego i Marii Kuncewiczów, pełniąc funkcję kustosza-wolontariusza w „Kuncewiczówce” w Kazimierzu Dolnym. W 1995 roku rozpoczęła współpracę z galeriami : „Znak” i „Mito” w Warszawie, „Jag” w Puławach, z galerią ZPAP w Lublinie oraz Galerią „Hemar” Danuty Ziemskiej, później z prestiżową Galerią „Wirydarz” Piotra Zielińskiego.

Pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, nauczając rysunku i malarstwa. Opracowała programy nauczania rysunku i malarstwa dla gimnazjum.

Podjęła owocną współpracę z Krakowską Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki korzystając z pomocy nauczycieli akademickich ASP oraz opieki merytorycznej uczelni podczas organizowanych warsztatów dla kadry ZSP. Zabiegała o losy absolwentów promując ich twórczość w środowisku akademickim. Za jej kadencji i pod jej kierunkiem powstała monografia Szkoły, a jubileusz tej instytucji wzmocnił jej prestiż poprzez zorganizowanie wystawy szkolnej w Krakowie w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Przeprowadziła gruntowny remont Szkoły, a za swoją pracę dyrektora uzyskała w Ministerstwie Kultury ocenę wyróżniającą.

Dzieła artystki znajdują się w kilku prywatnych kolekcjach (Hamburg, Warszawa, Gdańsk, Amsterdam, Innsbruck) oraz w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska), w krakowskim Muzeum Farmac

ji, w zbiorach Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku, a także w Muzeum w Łęcznej. Ostatnio w Indiach w kolekcji Uniwerstetu Amity.
Jest także autorką malowideł ściennych dla prywatnej kliniki w Nałęczowie, dla Szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz aptek w Krośnie, Radzionkowie oraz Apteki Muzeum w rodzinnym mieście.

Jako ilustratorka figuruje w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Twórczość Krystyny Głowniak została utrwalona w filmach Telewizji Lubelskiej (Marka Wyszkowskiego i Krzysztofa Czerwieckiego).

Jest autorką trzech ksiażek : Provincia Addormentata, Album malarstwa oraz Notes – Pułapka czasu.

Wernisaż uświetni koncert arii operetkowych i musicalowych ­ Krystyna Szydłowska
Prowadzenie ­ Ewa Hadrian

Powiązane:

Dom Kultury LSM