W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wernisaż wystawy książki artystycznej

Data rozpoczęcia 2009-10-27
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wernisaż

Wernisaż wystawy "Książki artystów Polski Wschodniej i Polonii zgłoszone do kolekcji polskiej książki artystycznej z przełomu XX i XXI wieku"


Potrzeba zebrania kolekcji Polskiej Książki Artystycznej narasta od 1990 r. gdy równocześnie zaczął się rozkwit polskiej sztuki książki i nastąpił wzrost zainteresowania nią ze strony publiczności w kraju i za granicą.
Kolekcja "Polska książka artystyczna z przełomu XX i XXI wieku" skupi istotne osiągnięcia polskiej sztuki książki w tym okresie. Umożliwi też ich promocję i popularyzację w kraju. Potem Kolekcja rozpocznie podróż po świecie - centrach sztuki książki, bibliotekach, placówkach polskiej kultury za granicą.
Przełom XX/XXI wieku jest okresem wielkiej rewolucji w historii książki (internet i formy elektroniczne)co w książce artystycznej odbija się w bardzo interesujący i produktywny sposób, zatem Kolekcja pozostanie śladem z przełomu ery Gutenberga i ery elektronicznych nośników informacji.
Poziom polskiej książki artystycznej jest bardzo oryginalny i w pełni konkurencyjny do sztuki książki innych krajów, które posiadają narodowe kolekcje. Istnieje liczne grono artystów polskich uprawiających sztukę książki w tym artystów najwyższej rangi, których prace w tej dziedzinie, zasługują na profesjonalne ekspozycje w kraju i za granicą.

Przypadające na przełom wieków rewolucyjne zmiany w technice komunikacji sprawiły, że ten czas stał się wyjątkowo ważny dla historii książki. Jest to okres, w którym książka z jednej strony ewoluuje w stronę form elektronicznych, z drugiej staje się szybko domeną sztuki.  Stąd sens zamknięcia kolekcji w tych ramach czasowych, ponieważ będzie w przyszłości świadectwem przełomu w historii kultury i techniki.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne