W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy linorytu Zbigniewa Jóźwika "Madonny"

Wernisaż wystawy linorytu Zbigniewa Jóźwika "Madonny"
Data rozpoczęcia 2011-03-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wernisaż

Wystawa linorytów Zbigniewa Jóźwika zatytułowana Madonny prezentowana była od 17 maja do 28 czerwca 2009 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Elżbieta Błotnicka-Mazur w katalogu do tej wystawy pisała: „Wizerunki Madonn towarzyszą Zbigniewowi Joźwikowi od wielu lat w twórczości artystycznej. Są różne. Odświętne i codzienne, znane z czczonych w sanktuariach ikon, polskie, kresowe, innowiercze. pobożne figury. Wszystkie uzyskały zupełnie nowe oblicze w grafikach lubelskiego artysty.

Zbigniew Jóźwik, doktor nauk przyrodniczych, artysta grafik, bibliofil i polarnik. Pośród dziedzin twórczości uprawianych przez artystę - grafiki warsztatowej i użytkowej (początkowo próbował także rzeźby w drewnie) - dominuje linoryt. Wykonuje ekslibrisy, których ma już w swoim dorobku ponad 700. Wydał dwanaście tek prezentujących autorskie znaki książkowe oraz sześć tek grafik - jest twórcą niemal 300 grafik skupionych w różnorodnych cyklach (Spitsbergen. Stawanie się, Osiedla ludzkie, Madonny. Krzyże). Opracowuje także graficznie druki i wydawnictwa bibliofilskie, ilustruje tomiki poetyckie, publikacje naukowe, czasopisma, katalogi wystaw. Jego utwory graficzne były eksponowane na ponad 60 wystawach indywidualnych i blisko 200 zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

Powiązane:

Dom Kultury LSM