W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Wójtowicz "W CZERNI I BIELI. Portrety"

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Wójtowicz "W CZERNI I BIELI. Portrety"
Data rozpoczęcia 2024-04-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie, ul. Złota 3, 2 piętro
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP zapraszam na wernisaż wystawy "Jubileusz 20- lecie pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz". Wystawa odbywa się w ramach Objazdowej Galerii Sztuki 2024 r.

Wystawa czynna do 24 kwietnia b.r.

"W czerni i bieli. Portrety”

… mój najnowszy cykl, w trakcie realizacji… inspirowany jest starymi fotografiami pozyskanymi częściowo z rzeczywistości wirtualnej. Stosuję reedycję , temat transponuję  na język malarski z wykorzystaniem czerni , rzadziej sepii ale zawsze białego korektora. Postaci  przedstawione na obrazach są przeważnie anonimowe. Interesuje mnie w nich wyłącznie charakter danej postaci  i rysunek twarzy. Buduję go używając autorskiej techniki. Nie używam białej,  gładkiej, idealnej, powierzchownej  farby, używam korektora, którego chropowaty rysunek ,,postarza” obraz, tworzy współczesne krakelury. Przedstawione postaci zyskują zmarszczek. Temat utrwalam na płótnie zagruntowanym na czarno i zamiast wymazywać  coś, co już było, tworzę nową rzeczywistość, powołuję do życia człowieka dojrzałego, który  patrzy na mnie prosto w oczy, odwraca się profilem lub stoi do odbiorcy  tyłem.  Bohater moich portretów prezentuje różne cechy, typowe dla niego,  świadczą o tym tytuły prac; ciekawość, dojrzałość, młodość, przemijanie…  , możemy w nich przeglądać się jak w lustrze gdyż dotyczą każdego z nas. Cykl stanowi pretekst opowiedzenia o człowieku , o jego charakterze, jego słabościach, przywarach, o tym co jest problemem i naszym ludzkim zmaganiem ze sprawami trudnymi, cielesnymi, które są dla nas codzienne i nieuniknione.   

Agnieszka Wójtowicz

Agnieszka Wójtowicz – artystka plastyczka , projektantka wnętrz, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodzona w Zamościu, prywatnie i zawodowo związana z Lublinem. Jej działania twórcze obejmują malarstwo, rysunek, ilustrację książkową i fotografię. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Wydziału Artystycznego UMCS. Jej prace od lat dziewięćdziesiątych XX wieku publikowane były cyklicznie w dzienniku: ,,Dzień” oraz w ,,Kurierze Lubelskim”, ,,Akcencie” i ,,Express Faktach”. W latach 1992-1993 pracowała w Telewizji Niezależnej Lublin, wykonując scenografię do programów telewizyjnych, była także autorką programu ,,Magazyn Teatralny”. Współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL, z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Od 2005 r. współpracuje z Galerią Sztuki Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”. Od 2023 r. pełni funkcję skarbnika w Okręgu Lubelskim ZPAP.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wielokrotna Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego i Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Lublin. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu i ponad 30 wystaw indywidualnych.
Jej prace znajdują się w kolekcji Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie, w kolekcji Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”, zbiorach prywatnych w kraju oraz m.in. w Paryżu, Londynie i Stanach Zjednoczonych.