W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy malarstwa: Aleksiej Żereło "Abstrakcje"

Wernisaż wystawy malarstwa: Aleksiej Żereło "Abstrakcje"
Data rozpoczęcia 2013-09-30
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Twórczość białoruskich malarzy jest u nas praktycznie nieznana, a potoczne wyobrażenia na jej temat rzadko bywają wolne od krzywdzących stereotypów. Tymczasem bliskie sąsiedztwo i wynikające z łączącej nas kultury pogranicza powinowactwo, powinny obligować widza do chęci lepszego poznania artystów zamieszkujących drugą stronę granicy. Szczególnie gdy ma się ku temu okazję. Aleksieja Żereło jest twórcą reprezentującym Towarzystwo Artystów Plastyków „MOSTEK” – artystyczne stowarzyszenie działające przy Związku Polaków na Białorusi. Stowarzyszenie powstało w 2009 roku, a jego członków łączy nie tylko polskie pochodzenie, ale i zainteresowanie kulturą, sztuką i językiem polskim. Różni – lecz nie dzieli – to, że każdy z nich ma swoją własną, indywidualną drogę wyznaczoną przez cechy osobowości.

Aleksiejowi Żereło, sądząc po prezentowanych na wystawie obrazach, najbliższy jest abstrakcjonizm, czyli kierunek we współczesnych sztukach plastycznych, który charakteryzuje się programowym wyeliminowaniem wszelkich przedstawień mających bezpośrednie odniesienie do form lub przedmiotów obserwowanych w rzeczywistości. Sto lat temu, kiedy abstrakcjonizm dopiero zdobywał swoje miejsce w świecie sztuki europejskiej, u jego podstaw legło pragnienie stworzenia uniwersalnego języka sztuki, pokonującego bariery narodowe i polityczne. Operujący abstrakcją, miał poruszać ludzkie emocje i zmysły, wywoływać określone wrażenia: harmonii, spokoju lub przeciwnie – dysonansu i konsternacji. Liczyła się tu faktura obrazu, wzajemny stosunek proporcji, pionu i poziomu, kształt linii, barwy podstawowe. Pragnienie to, jak wskazuje prezentowana na wystawie twórczość Aleksieja Żereło, pozostaje nadal aktualne, uniwersalne i ponadczasowe.

/Beata Czajka Gminny Dom Kultury w Cycowie/

ALEKSIEJ ŻEREŁO, ur. w 1958 r. na Homelszczyźnie na Białorusi. Jest absolwentem Wydziału Designu Uniwersytetu Technologicznego Przemysłu Lekkiego w Witebsku. Pracuje jako nauczyciel malarstwa i grafiki w Szkole Plastycznej w Brześciu. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych na Białorusi i za granicą, m.in. w Mińsku, Orszy, Brześciu, Poznaniu. Swoje prace wystawia od 2004 r. Jego twórczość jest różnorodna, wciąż poszukuje nowych inspiracji, a także nowych technik tworzenia. Prace wykonuje techniką akryl, gwasz, olej na płótnie. W Lublinie prezentuje się po raz pierwszy.

Powiązane:

Dom Kultury LSM