W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy malarstwa pt."Bliskie a nieznane"

Wernisaż wystawy malarstwa pt."Bliskie a nieznane"
Data rozpoczęcia 2019-06-24
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11
Organizator Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa pt."Bliskie a nieznane", autorstwa prof. dra hab. Janusza Kirenki, Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Ekspozycja wpisuje się w obchody jubileuszu 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko jest autorem 24 monografii autorskich i współautorskich, ok. 250 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych i opracowań dydaktycznych z zakresu edukacji specjalnej i zdrowotnej, rehabilitacji, pracy socjalnej, pedagogiki społecznej i pedeutologii. Poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem i poezją. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wydał siedem tomików wierszy w konwencji haiku oraz autobiograficzną "Chwilę".

 

Według opinii Marty Uberman: „W prezentowanym cyklu obrazów niefiguratywnych nie dostrzega się potrzeby dialektycznej polemiki czy też odrzucania problematyki malarskiej wielkich mistrzów, lecz ponadczasowy dialog z dawnymi i nowoczesnymi klasykami koloru. Janusz Kirenko maluje obraz, a nie rzeczy. Zachowanie klasycznej współzależności między obrazem, malarzem a naturą gwarantuje obiektywizm dzieła malarskiego. Pozwala też uzyskać artystyczną zależność między motywem malarskim – modelem strukturalnym dzieła malarskiego – i samym dziełem malarskim – obrazem, w praktyce płaszczyzną pokrytą barwami w odpowiednim porządku”.

Organizatorami wystawy są: Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS. Wydarzenie wpisuje się w cykl „Między świtem a rozstaniem”, przygotowanego z inicjatywy ZNP z okazji 75-lecia UMCS.

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca br. Godziny otwarcia Centrum He Shuifa: środy 12:00-21:00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej