W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy „Popularna”

Wernisaż wystawy „Popularna”
Data rozpoczęcia 2016-04-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów (wejście od podwórka ul. Królewskiej 17)
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Dom słów zaprasza na wystawę afiszy typograficznych z wierszami poetów międzywojennych związanych z drukarnią "Popularną" działającą w Lublinie w latach 1932-1949. Afisze przygotowane zostały w ramach projektu dyplomowego Moniki Czarneckiej studentki III roku Tekstów Kultury i Animacji Sieci KUL.

Obecny Dom Słów, a kiedyś Izba Drukarstwa powstały w szczególnym miejscu. Przy ulicy Żmigród 1 mieściła się kiedyś drukarnia „Popularna”Swoje utwory drukowali tu między innymi Franciszka Arnsztajnowa i Józef Łobodowski. Tu także wydrukowany został pierwszy numer „Dźwigarów” (1934-35), tu drukowane było pismo młodej demokracji „Trybuna” (1932) czy miesięcznik literacko-społeczny „Barykady”(1932-34).
Wystawa ma na celu zapoznanie odbiorców z twórczością poetów związanych z Lublinem i drukarnią "Popularną" znajdującą się niegdyś przy ulicy Żmigród 1. Poeci zmagający się z wieloma przeciwnościami losu, potrafili oddać w swych utworach emocje towarzyszące im w dobrych i złych chwilach życia.

W hołdzie poetom i drukarzom niegdyś pracującym w "Popularnej" afisze zostały złożone ręcznie w tradycyjny sposób.
Wystawa czynna będzie do 16.05. 2016r.

Więcej o drukarni „Popularnej”: http://teatrnn.pl/leksykon
Więcej o historii słowa drukowanego w Lublinie: http://teatrnn.pl/domslow

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej