W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Prawa człowieka w obiektywie. 60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka"

Wernisaż wystawy "Prawa człowieka w obiektywie. 60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka"
Data rozpoczęcia 2009-10-01
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wernisaż

Wystawa "Prawa człowieka w obiektywie. 60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" przedstawia 45 fotografii, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu konkursu Amnesty International.

Konkurs "Prawa człowieka w obiektywie" zorganizowany został z okazji obchodów 60. rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przypadła na 10 grudnia 2008 roku.

Dokument ten, zawierający 30 artykułów, jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw człowieka, który państwa Narodów Zjednoczonych podpisały 10 grudnia 1948 roku. Organizatorzy konkursu pragnęli fotograficy z całej Polski - zarówno zawodowi, jak i hobbistyczni -pokazali czym dla nich są prawa człowieka, w jaki sposób kształtują życie ich i oraz ludzi, którzy ich otaczają.

Amnesty International, międzynarodowa organizacja, która od wczesnych lat 60. XX wieku stoi na straży praw człowieka, zorganizowała w Polsce konkurs fotograficzny, który miał ściśle wiązać się właśnie z jednym z najważniejszych dokumentów po II wojnie światowej. Z nadesłanych zdjęć, jury w składzie: Andrzej Świetlik - fotografik, współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, Jerzy Katolik - prezes zarządu Corporate Services, właściciel portalu plfoto oraz Adam Sanocki - członek zarządu Amnesty International, wybrało 45 najciekawszych prac, które zobaczymy Chatce Żaka. Z najlepszej sześćdziesiątki internauci wybrali finałową dwunastkę. To właśnie te fotografie tworzą unikatowy kalendarz Amnesty na rok 2009. W kalendarzu zdjęcia sąsiadują z artykułami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, których tekst przeczytać będzie można na wystawie.

Prawa człowieka są niepodzielne, nienaruszalne i niezbywalne, nie można się ich zrzec ani bezprawnie ograniczyć. Są współzależne - jeśli zagrożone jest jedno z nich, zagrożone są wszystkie. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka określa prawa człowieka, które mają zasadnicze znaczenie dla godności oraz rozwoju każdego człowieka. Obowiązkiem każdego rządu na całym świecie jest respektowanie, obrona i zagwarantowanie przestrzegania praw człowieka wszystkich ludzi na ich terytorium. Amnesty International stara się wywierać na władze naciski, by obowiązek ten uznawały i wypełniały.

Wstęp wolny