W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy Rafała Olbińskiego

Wernisaż wystawy Rafała Olbińskiego
Data rozpoczęcia 2014-08-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18

Trzecią już wystawę w ramach nowej miejskiej galerii: Galerii na płocie, której pomysłodawcą i kuratorem jest Leszek Mądzik, a organizatorem Teatr Stary w Lublinie, zainauguruje spotkanie z wybitnym malarzem, ilustratorem i projektantem, Rafałem Olbińskim. Wernisaż w Teatrze Starym poprowadzi Leszek Mądzik. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Rafał Olbiński - Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu oraz nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbiń skiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodów Dnia Ziemi. Obok nich prezentowane były prace: Keitha Haringa, Roya Lichtensteina, Roberta Rauschenberga i Andy'ego Warchola. Debiut scenograficzny Olbińskiego do opery "Don Giovani" w Filadelfii został bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer. Artysta w 2006 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP złoty medal Gloria Artis, a w 2012 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku w konkursie "Teraz Polska" otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej