W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Słowa ulatują, pismo pozostaje...

Wernisaż wystawy: Słowa ulatują, pismo pozostaje...
Data rozpoczęcia 2022-05-10
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Jubileuszowa ekspozycja rękopisów została zorganizowana z okazji 115-lecia istnienia Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Intencją wystawy jest prezentacja manuskryptów unikatowych i niepowtarzalnych, najcenniejszych pod względem treści i wyglądu, ponadto swoją tematyką związanych z Lublinem i Lubelszczyzną. Uzupełnione merytorycznymi opisami, w wielu przypadkach odnoszącymi się do kontekstu historycznego dokumentu, ukazują bogaty, niepowtarzalny w swej naturze świat rękopiśmiennictwa i interesujące wątki dziejowe naszego regionu. Rękopisy te, razem z pozostałymi zbiorami z kolekcji Hieronima Łopacińskiego, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, weszły do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Spośród ponad 3000 jednostek zgromadzonych przez Bibliotekę wybrano ok. 70 rękopisów, są to m.in. przywileje królewskie, dokumenty cechowe, różnorodne ekstrakty z ksiąg staropolskich, sumariusze dokumentów historycznych, zespoły akt personalnych oraz bogatą korespondencję. Szczególne miejsce na wystawie zajmują manuskrypty średniowieczne – przywilej królowej Elżbiety Łokietkówny z 1374 r. – najstarszy rękopis w zbiorach Biblioteki oraz tzw. fragment Łopacińskiego z przełomu XIV i XV w., a obok nich szereg dokumentów, które wyszły z kancelarii królewskich, przywileje i statuty cechowe, oryginalne księgi – sądowe, miejskie oraz ekstrakty i reskrypty. Najczęściej pisane na pergaminie, starannym, ozdobnym charakterem pisma, opatrzone pieczęciami królewskimi, sygnowane królewską ręką, często przykuwają uwagę ciekawą intytulacją, pięknymi inicjałami czy żywą kolorystyką. Interesujące są rękopisy muzyczne – kancjonał Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy z 1628 r., tabulatura lutniowa rodziny Wodzickich z końca XVII w., a także spory zbiór doskonale zachowanych XIX-wiecznych sztambuchów.

Również nowsze zbiory prezentują się atrakcyjnie. Spuścizny prywatnych osób, np. archiwum pozostałe po inżynierze lubelskim Feliksie Tomaszu Bieczyńskim, ciekawy zbiór związany z Bolesławem Prusem i jego „lubelskimi latami”, spuścizna rękopiśmienna Józefa Czechowicza czy korespondencja pomiędzy Marią Bechczyc-Rudnicką a Tadeuszem Różewiczem to tylko niektóre warte uwagi przykłady.

Całość cennego zbioru, który ze względu na wymogi konserwatorskie jest bardzo rzadko eksponowany i udostępniany w wersji oryginalnej, z pewnością podnosi wartość jubileuszowej ekspozycji, a wszystkich odwiedzających niewątpliwie urzeknie kunsztem i oryginalnością. Zapraszamy!

Autorki scenariusza i kuratorki wystawy: Agata Kozioł, Katarzyna Stanek, Marta Tomasik (Dział Informacji i Promocji, Dział Naukowo-Wydawniczy)
Autorzy opisów merytorycznych: dr Aleksander Baran, dr Grzegorz Figiel, dr Wojciech Michalski, Edyta Ścibor (Dział Naukowo-Wydawniczy, Dział Zbiorów Specjalnych)
Opieka konserwatorska: Beata Stelmaszuk (Dział Zbiorów Specjalnych)
Oprawa plastyczna: Jacek Wałdowski (Dział Informacji i Promocji)
Prezentacja multimedialna: Mariusz Olejarczyk (Dział Naukowo-Wydawniczy)

Miejsce: Galeria Biblioteki.

Wydarzenie realizowane w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej