W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Sztuka dla Ciebie"

Wernisaż wystawy "Sztuka dla Ciebie"
Data rozpoczęcia 2010-06-02
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wernisaż

Kolekcja wśród ludzi
Upublicznianie prywatnych kolekcji wpisane jest w kulturę, także w Polsce, gdzie tego typu tradycja rozwijała się udanie w XIX wieku i przed drugą wojną światową, lecz potem – z uwagi na sytuację polityczną – niemal wszystko, co prywatne było podejrzane, a mecenat prywatny zastąpił mecenat państwowy. Kolekcje sztuki najnowszej po 1945 roku stały się domeną instytucji publicznych, w mniejszym stopniu prywatnych, choć oczywiście te najlepsze państwowe kolekcje nadal powstawały dzięki prywatnym, często przyjacielskim kontaktom osobistym z artystami ich kustoszy, jak na przykład pierwsza powojenna kolekcja sztuki nowoczesnej, gromadzona przez Muzeum Narodowe w Poznaniu z inicjatywy Zdzisława Kępińskiego, czy kolekcja wrocławska (Muzeum Narodowego) budowana przez Mariusza Hermansdorfera. Po 1989 roku powoli sytuacja zmieniała się na lepsze, podążała w stronę normalności i dziś w Polsce dostrzegalny jest już udział prywatnego kapitału w tworzeniu szczególnie rozmaitych zbiorów sztuki nowoczesnej, które następnie są upubliczniane i w konsekwencji służą ogółowi.

Kolekcję udostępniona dzięki uprzejmości Krzysztofa Ostrowskiego.
Wystawa będzie czynna do 30 czerwca. Wstęp wolny.

Swoje dzieła prezentują:
Tomasz Bachanek, Stanisław Baj, Kiejstut Bereźnicki, Miro Biały, Antoni Cygan, Marian Czapla, Tadeusz Dominik, Roman Fleszar, Anna Fornelska, Zbylut Grzywacz, Juliusz Joniak, Tomasz Kawiak, Krzysztof Kokoryn, Jacek Łyźba, Adam Marczukiewicz, Katarzyna Matschay, Eugeniusz Mucha, Agata Otulska, Witold Pałka, Janusz Petrykowski, Juliusz Pindel, Artur Popek, Władysław Rząb, Alicja Słaboń-Urbanek, Leszek Sobocki, Jacek Sroka, Henryk Strumiłło, Marek Szmidel, Andrzej Umiastowski, Maciej Urbaniak, Piotr Wachowski, Henryk Waniek, Dominik Woźniak, Henryk Wójcik, Roman Zakrzewski, Wojciech Zieliński.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej