W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "W krainie różności Edmunda Monsiela"

Wernisaż wystawy "W krainie różności Edmunda Monsiela"
Data rozpoczęcia 2010-10-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wernisaż

Galeria Gardzienice zaprasza na wernisaż wystawy pt. "W krainie różności Edmunda Monsiela".
Edmund Monsiel - twórca - schizofrenik. Artysta, który poprzez swoje prace zobrazował własną, trawiąca go chorobę. Zdiagnozowany przez wielu psychiatrów, określony przez doktora Jana Mitarskiego jako schizofrenik z uwagi na: natłok form i postaci, ścisłe wypełnienie po brzegi kompozycji, wkomponowanie w rysunek elementów pisma, stereotypie, iteracje, w postaci wypełniających cała powierzchnię obrazu powtarzających się kształtów i symboli itp., stereotypowe powtarzanie się poszczególnych motywów w całych seriach obrazów(…), przedstawienia magiczne i alegoryczne o dziwacznej symbolice, zwłaszcza o tematyce religijnej i seksualnej, portrety z wyraziście zaznaczonymi oczami, uszami, rekami, elementami uwidaczniającymi poczucie zagrożenia, obserwowania z zewnątrz, psychicznego obnażania osobowości chorego. Z drugiej zaś strony jego prace uznawane są za jedne z najwybitniejszych osiągnięć światowych. Zarówno jako przedstawiciela art. brutu jak i sztuki naiwnej.

Edmund Monsiel w swojej twórczości niemal zawsze posługiwał się twardym ołówkiem, rysował na papierze i kartonie, okładkach książek, teczkach biurowych, skrawkach papieru bardzo złej jakości, a także na niepotrzebnych świstkach papieru jak np. protokół z dokonywania próby buraków. Artysta datował tylko ukończone swoje prace. Bardzo często pojawiają się postacie, które mogą przedstawiać bliskich artysty. Brak jest tytułów, aczkolwiek część rysunków zawiera specyficzne upomnienia o charakterze umoralniającym, religijnym. Na niektórych zapisane zostały również modlitwy. Bardzo rzadko pojawia się nazewnictwo osób uchwyconych na danym szkicu bądź rysunku. Prace wykonane są bardzo starannie i linearnie. Charakteryzuje je abstrakcja typowa dla Monsiela. Mówi się, że jego twórczość to przejmująca forma dialogu ze światem.

Rysunki Edmunda Monsiela znajduja się w wielu muzeach, m.in: w Lozannie, Chicago, w Begles (Francja), w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Muzeum Okręgowym im. Jacka Malczewskiego w Radomiu czy w Muzeum Regionalnym im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Prace zaprezentowane na wystawie pochodzą z Państwowego Muzeum etnograficznego w Warszawie.
Na wernisażu wystawy o twórczości Edmunda Monsiela opowie zajmująca się twórczością artysty mgr Agata Pilarska, absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kuratorka wystawy: Zuzanna Zubek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej