W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Widowisko: Tryptyk o kanonie nadziei

Widowisko: Tryptyk o kanonie nadziei
Data rozpoczęcia 2017-12-15
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator TVP S.A.
Udział Płatny
Koszt udziału 30 zł
Kategoria Widowisko

"Tryptyk o kanonie nadziei" to widowisko symfoniczne poświęcone męczennikom trzech krajów - duchownym, którzy oddali swe życie za współwięźniów w obozach koncentracyjnych na terenie Polski podczas II Wojny Światowej: św. Grzegorzowi Peradze (Auschwitz), bł. Emilianowi Kowczowi (“Proboszcz Majdanka”) i św. Maksymilianowi Kolbe (“kapłan Oświęcimia”). 

Na koncert składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów:

  • Reso Kiknadze z Gruzji - Hymn “Psalm pochwały prawości”
  • Igora Szczerbakowa z Ukrainy - Elegia “Lamentacja z majdanu milczenia” oraz
  • Piotra Bańki z Polski - Litania “Ekstaza do świętego z feretronu”. Kompozycje stanowią hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz niosą uniwersalne przesłanie pokojowego współistnienia całej ludzkości.

W warstwie wizualnej pojawiają się kolaże - fotografie i filmy z obozowego życia, animacje kontekstowe, krótkie felietony biograficzne świętych, a także archiwalia z okresu ich męczeństwa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marcin Nałęcz - Niesiołowski (dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej), zaś wśród solistów znajdą się m.in. Ewa Majcherczyk (solistka Teatru Narodowego i Opery Wrocławskiej).

Koncert ma formułę koncertu biletowanego wraz z sektorem dla zaproszonych gości. Premiera telewizyjna widowiska planowana jest na 28 stycznia 2018 roku w TVP 2.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej