W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne Czytanie / Czechowicz / Proza

Wieczne Czytanie / Czechowicz / Proza
Data rozpoczęcia 2017-09-17
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a, Lublin
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Spotkanie literackie

Podczas „Wiecznego Czytania / Czechowicz / Proza” usłyszą Państwo nieprezentowane dotychczas publicznie teksty prozatorskie lubelskiego Poety, jego szkice literackie oraz listy do przyjaciół.

Interpretacja tekstów będzie autorskim wyborem Ireny Jun, która czytała wiersze Józefa Czechowicza podczas marcowego „Wiecznego Czytania” w DDK „Węglin”.

Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując swoje spektakle na podstawie twórczości A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Gombrowicza, W. Szymborskiej czy J. Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej" oraz Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

Konsultacja literacka i wprowadzenie – dr Jarosław Cymerman, adiunkt w Zakładzie Teatrologii Instytutu Filologii Polskiej UMCS, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, teatrolog i literaturoznawca.

WIECZNE CZYTANIE
Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla autorów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Dotychczas "wiecznie czytaliśmy" poezję Bolesława Leśmiana - Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca - Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej i Józefa Czechowicza - Irena Jun, Tadeusza Różewicza i Tadeusza Nowaka - Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba - Maja Komorowska. W ramach cyklu prezentowane były również utwory Cypriana Kamila Norwida - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego - Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima - Beata Fudalej oraz "Ballady" Adama Mickiewicza w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Pomysłodawcą i kurator cyklu jest Mateusz Nowak. Tytuł cyklu - Sylwia Wójcik.