W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne czytanie: Filipowicz i Szymborska

Wieczne czytanie: Filipowicz i Szymborska
Data rozpoczęcia 2018-03-11
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Spektakl

WIECZNE CZYTANIE / FILIPOWICZ i SZYMBORSKA
Czytają / STANISŁAW BRUDNY i IRENA JUN
Wprowadzenie / DR HAB. RAFAŁ SZCZERBAKIEWICZ
Oprawa wizualna / LUDOMIR FRANCZAK

17. spotkanie w ramach cyklu „Wieczne Czytanie” poświęcone będzie korespondencji między Kornelem Filipowiczem a Wisławą Szymborską. Wybrane listy zgromadzone w wydawnictwie „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy” (wyd. Znak, 2016) przeczytają Stanisław Brudny i Irena Jun.

Stanisław Brudny – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Na stałe związany z warszawskim Teatrem Studio. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość aktorską, między innymi nagrodą Teatru Polskiego Radia „Splendorem Splendorów”.

Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie, prezentując swoje spektakle na podstawie twórczości A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Gombrowicza, W. Szymborskiej czy J. Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej” oraz Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla autorów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Dotychczas „wiecznie czytaliśmy” poezję Bolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej i Józefa Czechowicza – Irena Jun, Tadeusza Różewicza i Tadeusza Nowaka – Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska. W ramach cyklu prezentowane były również utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego – Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej oraz „Ballady” Adama Mickiewicza w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.

Bilety – 5 zł. Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem. Rezerwacje biletów – 81 466 59 14

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej