W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne czytanie - Różewicz

Wieczne czytanie - Różewicz
Data rozpoczęcia 2015-04-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

czyta – Maria Peszek
wprowadzenie – Rafał Szczerbakiewicz
oprawa wizualna – Emil i Ludomir Franczak
kurator cyklu – Mateusz Nowak
Wstęp – 5 zł. Bilety do kupienia na godzinę przed spotkaniem lub w godzinach otwarcia Kasy DDK "Węglin".

Czwarte spotkanie w ramach Cyklu "Wieczne Czytanie", którego bohaterem będzie poezja Tadeusza Różewicza z jego ostatnich tomów poetyckich.

Tadeusz Różewicz. Poeta, który odchodzi i który, jedyny, nie może w żadnej mierze od nas odejść. Peryfraza z wiersza "Kto jest poetą" odzwierciedla samą esencję twórczości poety – ambiwalencję, chyboczącą się łódeczkę Pana Tadeusza. Ten sam autor, który wyraża traumę wojny w "Niepokoju", jest również artystą satyrycznym w "Echach leśnych", kronikarzem w tomie poświęconym matce, jest także sarkastycznym anty-poetą w "Kup kota w worku (work in progress)". Każdy wiersz Różewicza jest zawsze niczym soczewka skupiająca w sobie to – co jest utrwalonym w słowie odbiciem rzeczy i ludzi jak w gęstej fakturze płaskorzeźby. Ale to jest ziemska poezja! Czytelnik ma tutaj do czynienia z pryzmatem, przez który przeziera widmowa i niejednokrotnie okrutna prawda o naszym świecie: współczesnej nam kulturze, naszych mass mediach, znanych nam osobach małego i jeszcze mniejszego formatu. Znana jest anegdota, o tym jak poeta dowiedział się o Światowym Dniu Poezji (21 marca), otworzył okno, wyjrzał na zewnątrz, a tam… zwyczajna proza. Właśnie z takiej prozy Różewicz konstruował niezwykłą poezję.
Joanna Psiuk i Rafał Szczerbakiewicz

Wiersze poety przeczyta MARIA PESZEK – a ktorka, wokalistka, wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania teatralne i muzyczne.

WIECZNE CZYTANIE
Cykl spotkań "Wieczne Czytanie" to propozycja dla tych, którzy poezję czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że wiersze czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla poetów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Kurator cyklu – Mateusz Nowak. Konsultacja literacka – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz.