W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór literacko-kabaretowy

Wieczór literacko-kabaretowy
Data rozpoczęcia 2010-12-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Wieczór literacki

Będzie to wieczór promujący książkę red. Kazimierza Pawełka "Mixtura dla Czarta".

W programie wystąpią aktorzy i muzycy kabaretów Czart, Jeż, Mixtura:
Teresa Gajkoś, Anna Świetlicka, Zofia Wronko, Danuta Wójtowicz, Jacek Abramowicz, Zbigniew Dziuba, Marian Głąb, Jerzy Kargol, Andrzej Kłębukowski, Jerzy Machnicki, Jerzy Malt, Andrzej Woźniak.

Spotkanie poprowadzi red. Kazimierz Pawełek


Kazimierz Pawełek urodził się 21 lutego 1936 roku w Bochni. Już jako uczeń tamtejszego Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego rozpoczął współpracę z: „Echem Krakowa”, „Dziennikiem Polskim” oraz katowickim „Sportem”. Swoje dziennikarskie pasje kontynuował również w czasie studiów na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie: Szkoła Główna Handlowa), współpracując ze studenckim „Po prostu” oraz tygodnikiem satyrycznym „Szpilki”. W 1960 roku przeprowadził się do Lublina. Początkowo pracował w firmach budowlanych, współpracując z branżowym dwutygodnikiem „Głos Budowlanych”, gdzie zamieszczał swoje felietony, które stały się jego ulubioną formą dziennikarską. Od 1971 roku został etatowym redaktorem w tym wydawnictwie. Z czasem nawiązał współpracę z „Kurierem Lubelskim”, gdzie drukował informacje, głównie z zakresu budownictwa, a także felietony. W 1983 roku zmienił pracodawcę, przenosząc się do popularnej, lubelskiej popołudniówki.
Drugą, obok dziennikarstwa, pasją Kazimierza Pawełka stały się teatrzyki satyryczne, dla których napisał kilkaset tekstów: skeczów, monologów, blekautów, oraz piosenek. Ma w swoim dorobku kilkanaście pełnospektaklowych programów autorskich wystawionych między innymi przez kabarety: CZART, MIXTURA, JEŻ i inne. Jeden z jego programów autorskich pt. „Spróbuj być sobą”, wystawiony przez kabaret MIXTURA uzyskał pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich 1978-79. Przez blisko dziesięć lat Kazimierz Pawełek był kierownikiem profesjonalnego kabaretu CZART, a także przez dwa sezony pracował jako kierownik literacki zespołu estradowego DESANT. W swoim dorobku pisarskim ma trzy książki: „Jestem za, a nawet przeciw”, „Dziennikarska ruletka” oraz „Gry i gierki”.