W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór ze Stanisławem Lemem

Wieczór ze Stanisławem Lemem
Data rozpoczęcia 2021-12-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum UMCS, ul. Radziszewskiego 11
Organizator Muzeum UMCS, Biblioteka Główna UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając doniosłe miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku oraz istotne znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej. Jak napisano w uchwale: „Solaris”, „Głos Pana” czy „Cyberiada” lub „Bajki Robotów” inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy, artystów kina i teatru. Ekranizacje jego utworów należą do jednych z najbardziej znanych filmów światowego kina, a motywy z twórczości Lema pojawiają się w wielu przejawach kultury masowej. Wysoko cenione są publikacje popularnonaukowe i publicystyczne Stanisława Lema, dotyczące filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej.

W ramach obchodów Muzeum UMCS przygotowało wystawę poświęconą pisarzowi pt. „Stanisław Lem 1921-2006. W stulecie urodzin”. Ekspozycja ma na celu włączenie się w obchody setnej rocznicy urodzin tego znakomitego twórcy oraz przybliżenie jego dorobku szerszej, a zwłaszcza studenckiej, publiczności. Wystawa składa się z 13 plansz oraz 8 gablot, gdzie prezentowane będą wybrane wydania najważniejszych dzieł pisarskich Stanisława Lema. Kuratorem i autorem scenariusza jest Dariusz Boruch, autorem opracowania plastycznego Paweł Znamierowski, a wyboru książek dokonał Piotr Błaszczak. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca stycznia 2022 roku.

9 grudnia, podczas wernisażu, wygłoszony zostanie także wykład dr. hab. Rafała Szczerbakiewicza, prof. uczelni pt. „Lem versus kino”. Wydarzenie będzie wzbogacone częścią artystyczną, na którą złoży się słuchowisko „En do Entej” zrealizowane na podstawie prozy Stanisława Lema oraz premiera sztuki pt. „Korzenie” w wykonaniu Grupy Teatralnej Pracowników UMCS. Dodatkowo uczestnikom wieczoru zostaną przedstawione obszerne fragmenty filmu Andrzeja Wajdy „Przekładaniec”.