W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wielki Szlak Himalajski – spotkanie z Bartoszem Malinowskim

Wielki Szlak Himalajski – spotkanie z Bartoszem Malinowskim
Data rozpoczęcia 2017-11-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Próba Café, ul. Grodzka 5a, Lublin
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

1700 km, 120 dni, 2 ludzi, 64 kg bagażu, 1 cel. Bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przemierzyli Wielki Szlak Himalajski.
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie poświęcone tej niezwykłej wyprawie i prezentację książki „Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”. 

Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, szczeliny i lodowce, lawiny śnieżne, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków; ponadto serdeczni i gościnni ludzie – tak w skrócie wygląda liczący 1700 kilometrów Wielki Szlak Himalajski. Uważany jest on za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami (np. rejonem Everestu czy Annapurny) nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego, tj. namiotu, śpiworów oraz sprzętu wspinaczkowego i asekuracyjnego. 

Pierwsze polskie przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego zostało wyróżnione w kategorii Wyczyn Roku w ramach 18. edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (Kolosy 2015).

O autorach:
Joanna Lipowczan i Bartosz „Malina” Malinowski
— poznali się w 2008 w Argentynie i tak już zostali razem. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku. Tworzą zgrany duet, będący połączeniem dwóch zupełnie różnych osobowości i charakterów, i może właśnie dlatego z powodzeniem realizują kolejne mniejsze i większe górskie i pozagórskie wyzwania: w 2009 roku po raz pierwszy pojechali w Himalaje Nepalu na trekking wokół Manaslu, w 2011 spędzili dwa miesiące, wędrując w indyjskich Himalajach, dokąd powrócili w styczniu 2013 roku, żeby przejść po zamarzniętej rzece Zanskar z krainy Ladakh do krainy Zanskar, szlakiem zwanym Chadar — Lodowa Droga. W 2015 roku spełnili swoje wielkie marzenie i przeszli liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Bartosz i Asia planują obecnie przejście kolejnych etapów Wielkiego Szlaku Himalajskiego – w Bhutanie i Pakistanie.

Na spotkaniu będzie można kupić książkę i otrzymać autograf. 

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.