W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschodni Express | Premiera książki: Juris Kronbergs „Wilk Jedno Oko”

Wschodni Express | Premiera książki: Juris Kronbergs „Wilk Jedno Oko”
Data rozpoczęcia 2021-06-25
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Próba Cafe, ul. Grodzka 5a – patio
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

przekład z łotewskiego: Olga Wiewióra, projekt okładki: Ewelina Kruszewska
W spotkaniu wezmą udział: Olga Wiewióra – tłumaczka, prof. Krzysztof Zajas – autor posłowia,  Ewa Hadrian – prowadzenie 
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i w PJM.

Wilk Jedno Oko | Juris Kronbergs | tłum. Olga Wiewióra

„Wilk Jedno Oko nie przegrywa swojego wyścigu ze śmiercią. Jeszcze nie. Ale jego sytuacja przedstawia się w dosyć ponurym świetle, by nie rzec – ciemnym świetle. Motyw światła przegrywającego z ciemnością również się powtarza. Jedno oko to pojedyncze widzenie, indywidualna perspektywa, która może być ważna lub nieważna, trafna lub zniekształcona, boska lub zwierzęco prymitywna – ale jest moja”.

prof. Krzysztof Zajas (ze wstępu)

Juris Kronbergs | Łotwa (ur. 1946 w Sztokholmie) – łotewski poeta i tłumacz mieszkający w Szwecji. Studiował języki skandynawskie i bałtyckie oraz historię literatury na Uniwersytecie w Sztokholmie. Debiutował w połowie 1960 roku. Tworzył na pograniczu dwóch kultur – szwedzkiej i łotewskiej. Wśród jego przekładów poezji XX i XXI wieku znajdują się wybrane wiersze laureata Nagrody Nobla Thomasa Tranströmera oraz powieść Ulfa Erikssona Creaturesof Glass / Varelser av glas (Janis Roze, 2010). Twórczość Kronbergsa stała się jednym z najlepszych przykładów buntu w literaturze łotewskiej lat 60. Pełnił funkcję prezesa łotewskiego PEN Clubu, pracował jako tłumacz dla szwedzkiego parlamentu oraz pełnił funkcję attaché kulturalnego w łotewskiej ambasadzie w Sztokholmie. Zmarł 6 lipca 2020 roku.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2021

Informacja o wejściówkach