W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschodni Express | Premiera książki: Marius Burokas „Tu mieszkał Jonasz”

Wschodni Express | Premiera książki: Marius Burokas „Tu mieszkał Jonasz”
Data rozpoczęcia 2021-06-26
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Próba Cafe, ul. Grodzka 5a – patio
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

przekład z litewskiego: Agnieszka Rembiałkowska, projekt okładki: Ewelina Kruszewska
W spotkaniu wezmą udział: Marius Burokas – autor, Agnieszka Rembiałkowska – tłumaczka, Rafał Rutkowski – prowadzenie 
Spotkanie odbędzie się w językach polskim, litewskim i w PJM.

„Tu mieszkał Jonasz” zawiera wiersze z wszystkich czterech dotąd wydanych tomów poetyckich Mariusa Burokasa (Ideogramos, Būsenos, Išmokau nebūti, Švaraus buvimo) oraz wiersze nowe, publikowane dotąd tylko w prasie literackiej. W wyborze tym ukazana jest ewolucja stylu poety oraz reprezentacja tematów podejmowanych w jego twórczości. Książka jest spotkaniem dwóch perspektyw: zawiera wiersze, które tłumaczka uznała za interesujące dla polskiego czytelnika pod względem problematyki i pod względem artystycznym oraz wiersze, które sam autor uważa za cenne. Jest to pierwsza publikacja książkowa Burokasa po polsku.

Marius Burokas | Litwa (ur. 1977 w Wilnie) – jest poetą, pisarzem, tłumaczem i redaktorem naczelnym internetowego magazynu literatury litewskiej „Vilnius Review”. Jest autorem czterech tomików poetyckich (najnowszy z nich „Švaraus buvimo” został wydany w 2018 roku i otrzymał nagrodę festiwalu Wiosna Poezji). Jego tomik poezji w języku angielskim „Now I Understand” ukazał się nakładem „Parthian Books” w 2018 roku. W tym samym roku ukazał się także tomik poezji wydany w języku ukraińskim „Найменші речі”. Poezja Burokasa została przetłumaczona m.in. na język polski, rosyjski, słoweński, angielski, niemiecki, francuski, niderlandzki, ukraiński. Marius Burokas tłumaczy poezję poetów amerykańskich, kanadyjskich, australijskich i innych. Jest członkiem Związku Literatów Litewskich od 2007 roku, a od 2013 roku członkiem Litewskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. 

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2021

Informacja o wejściówkach