W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wschodni Kurier Literacki
Data rozpoczęcia 2018-06-28
Godzina rozpoczęcia 18:15
Miejsce Próba Café, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Wschodni Kurier Literacki. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy: zapowiedzi wydawnicze i omówienie nowości książkowych o tematyce wschodniej – Agnieszka Wojciechowska, Paulina Janczylik

Wschodni Express to cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej oraz seria wydawnicza Warsztatów Kultury, związana z festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej jest bariera językowa. Podczas gdy ta bariera nie jest większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), rzutuje ona przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei. W tym kontekście szczególnie istotna zdaje się więc być idea dbałości o dobry przepływ aktualnej myśli, publicystyki i literatury, tłumaczonej na języki narodowe. Taką rolę pełni stworzone w Warsztatach Kultury wydawnictwo Wschodni Express, które od kilku lat zajmuje się wprowadzaniem na polski rynek książki najbardziej aktualnej prozy i poezji z Krajów Partnerstwa Wschodniego.

W tym roku, w ramach Wschodniego Expressu, chcemy szczególnie zaakcentować kontekst literatury ukraińskiej i białoruskiej, a portfolio Wydawnictwa Wschodni Express wzbogacone zostało o kolejnych 6 tytułów: „Sonia” – Kateryna Babkina, „Pokój do smutku” – Andrij Lubka, „Wakacje nad Letą” – Hałyna Kruk, „Cyrk i inne wiersze” – Julia Cimafiejewa, „Wasi, nasi oraz inni” – Ołeksandr Bojczenko, „Poprzednie życie” – Mykoła Riabczuk.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 >>> 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej