W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wykład: Lekarze w pasiakach
Data rozpoczęcia 2016-06-20
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Udział Bezpłatny
Kategoria Konferencja

Wykład poświęcony funkcjonowaniu szpitali obozowych w KL Lublin, spotkanie z wnukami polskiej więźniarki politycznej – lekarki na Majdanku – i prezentacja pierwszej muzealnej wystawy internetowej.

W wydarzeniu udział wezmą wnukowie Stefanii Perzanowskiej, polskiej więźniarki politycznej, założycielki szpitala obozowego na polu żeńskim KL Lublin. Krzysztof i Andrzej Korczakowie opowiedzą o swojej babci, jej powojennych losach oraz wpływie przeżyć okupacyjnych na jej dalsze życie. Wykład na temat działania rewiru kobiecego na Majdanku zaprezentuje dr Maria Ciesielska – dr nauk medycznych w dziedzinie historii medycyny, przewodnicząca Sekcji Historycznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja najnowszej wystawy Muzeum na Majdanku „Lekarze w pasiakach. Służba medyczna na Majdanku”. Będzie to pierwsza ekspozycja PMM przygotowana do prezentacji w Internecie. Koncentruje się ona nie tylko na historii funkcjonowania rewirów czy lazaretu dla jeńców sowieckich, ale próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób i czy w ogóle możliwe było leczenie więźniów w prymitywnych warunkach obozowych. Wystawę w polskiej i angielskiej wersji językowej zilustrują relacje wideo, skany dokumentów archiwalnych oraz zdjęcia artefaktów odnalezionych po wojnie na terenie Majdanka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej