W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład "Obrazy i figury – nowożytne wędrówki Demeter i Persefony"

Wykład "Obrazy i figury – nowożytne wędrówki Demeter i Persefony"
Data rozpoczęcia 2011-05-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Wykład

.Wykład wygłosi prof. dr hab. Dorota Kudelska.

Mit o Demeter i Persefonie był jedną z fundamentalnych opowieści starożytnej Grecji. Najpierw funkcjonował w sztuce przede wszystkim jako historia o stracie córki porwanej przez Hadesa i obumieraniu życia, w której najważniejszą postacią była bolejąca matka – Demeter. Eleuzyjskie misteria związane były z kultem Demeter – dającej odnowę ziemi i ziarnom zbóż, uprawom na wiosnę. Sztuka nowożytna przekształciła poważny i pełen dramatyzmu mit w pogodną opowieść o różnych formach dostatku ziemskiego żywota. Dopiero literatura i sztuka XIX i XX w. (m.in. dzięki wiedzy rozwijającej się archeologii, antropologii i psychologii) przywróciły mu głębokie sensy. Postacią pierwszoplanową stała się Persefona jako bogini śmierci i podziemi, a także symbol ukrytego życia wewnętrznego. W wykładzie prezentuję podstawowe zmiany w sposobie interpretacji i obrazowania historii Demeter i Persefony, głównie na wybranych przykładach w sztukach plastycznych, od XV w. do lat 70-tych XX wieku.

Wykład odbędzie się w ramach całoroczej edycji otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowanych "Aktualność sztuki", zorganizowanych przez Instytut Historii Sztuki KUL, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.

Kontakt:
info@zacheta.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej