W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład "Współczesność a średniowiecze"

Wykład "Współczesność a średniowiecze"
Data rozpoczęcia 2010-11-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Wykład

Wykład "Współczesność a średniowiecze. O inspiracjach kulturą wieków średnich w sztuce współczesnej" wygłosi dr Jowita Patyra.

Wykład odbędzie się w ramach całorocznej edycji otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowanych "Aktualność sztuki", zorganizowanych przez Instytut Historii Sztuki KUL, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Prelekcja poparta prezentacją multimedialną. Nawiązania do średniowiecznej sztuki i kultury odnaleźć można we wszystkich późniejszych epokach, od nowożytności po czasy współczesne. Motywacje i przyczyny sięgnięcia do tradycji wieków średnich są jednak rozmaite, tak samo różne bywają wartości, na jakie w sztuce średniowiecza zwracają uwagę artyści i myśliciele. Wykład prezentuje wybrane przykłady takich zjawisk w sztuce XVIII i XIX wieku, ale także w epoce nowożytnej, zarówno z dziedziny architektury, jak i sztuk plastycznych i podejmuje próbę wskazania specyfiki recepcji średniowiecza, w zależności od czasu i miejsca powstania, funkcji itp.

Kontakt:
info@zacheta.lublin.pl.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej