W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład z cyklu Konteksty sztuki: Paweł Brożyński – Atlas obrazów Mnemosyne. Pomiędzy religijnym a matematycznym oglądem świata

Wykład z cyklu Konteksty sztuki: Paweł Brożyński – Atlas obrazów Mnemosyne. Pomiędzy religijnym a matematycznym oglądem świata
Data rozpoczęcia 2016-04-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, Lublin, ul. Popiełuszki 5
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Atlas obrazów Mnemosyne Aby’ego Warburga, jednego z największych wizjonerów w dziejach badań nad kulturą, od niedawna jest dostępny także w polskim tłumaczeniu.
Podczas wykładu Paweł Brożyński opowie o tym ważnym dziele, które, choć nie ukończone, pozostaje inspiracją dla wielu badaczy kultury. „Atlas składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich są tablice gromadzące reprodukcje dzieł sztuki i fenomeny kultury wizualnej począwszy od starożytności po wycinki prasowe z lat 20. Drugim jest Wprowadzenie, które miało być wstępem do rozbudowanego komentarza objaśniającego układ ilustracji. (...) Na tablicach Atlasu znajdziemy więc historię ikonografii starożytnej i nowożytnej, dzieje medycyny i astronomii, pierwociny fotografii prasowej, przedstawienia gier takich jak tarot czy kości, syntetyczny przegląd historii kar cielesnych, ale przede wszystkim historię i ikonografię magii, wiedzy tajemnej oraz astrologii, których badanie pasjonowało Aby’ego Warburga w sposób szczególny” (Paweł Brożyński, fragment wstępu do polskiego tłumaczenia).

Powiązane:

Galeria Labirynt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej