W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład z cyklu "Lekcje z kolekcji"

Wykład z cyklu "Lekcje z kolekcji"
Data rozpoczęcia 2012-05-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wykład

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zaprasza na wykład z cyklu "Lekcje z kolekcji": Jolanta Męderowicz - "Kolekcja Galerii Labirynt"

Kolekcja sztuki Galerii Labirynt w Lublinie powstała w II połowie XX wieku. Większość prac powstało w latach 70. XX wieku i późniejszych, lecz znajdują się w niej również dzieła wcześniejsze, m.in. artystów lubelskiej Grupy Zamek. Inicjatorem kolekcji był Andrzej Mroczek, wieloletni dyrektor Galerii Labirynt i BWA. W Kolekcji znajdują się dzieła sztuki konceptualnej, sztuki wideo, sztuki kontekstualnej, malarstwo nowej ekspresji, poezja wizualna, abstrakcja geometryczna, obiekty i instalacje. Wśród artystów Kolekcji znajdują się najważniejsi przedstawiciele sztuki współczesnej, m.in.: Jerzy Bereś, Wojciech Bruszewski, Maurycy Gomulicki, KwieKulik, Natalia LL, Andrzej Partum, Krzysztof Pruszkowski, Józef Robakowski, Zygmunt Rytkę, Mikołaj Smoczyński, Jan Świdziński, Zbigniew Warpechowski, Ryszard Winiarski, Krzysztof Zarębski.
Jej tworzenie datuje się na przełomie lat 60. i 70. XX w., ale dopiero po 1981 roku Kolekcję cechuje ukierunkowanie zgodne z wprowadzeniem programu Galerii Labirynt (prowadzonej przez Andrzeja Mroczka w l. 1974-1980) do Galerii Biura Wystaw Artystycznych BWA, której był dyrektorem w l. 1981-2009. Wiodącym założeniem tego programu stała się prezentacja sztuki wyrosłej z tradycji sztuki pojęciowej (konceptualizm), a także z tradycji konstruktywizmu (sztuka analityczna).

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej