W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wykład z cyklu "Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności"

Data rozpoczęcia 2016-03-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Peowiaków 12 (Gmach Centrum Kultury)
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz  Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapraszają na jedenasty wykład VII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności.

Dorota Seweryn-Puchalska "Kolonie artystyczne - między Arkadią a rzeczywistością"
W XIX i na początku XX w. artyści stworzyli sieć szczególnych miejsc na mapie artystycznej Europy określanych jako kolonie artystyczne. Potrzeba odnalezienia własnej tożsamości kierowała ich do nieskażonej przestrzeni, gdzie dominował autentyzm, prostota obyczaju i czystość natury. Poszukiwali krainy szczęśliwości. Czy jednak ją odnajdywali? Czy artyści, którzy przyjechali w 1923 roku do Kazimierza nad Wisłą wraz ze swoim profesorem Tadeuszem Pruszkowskim, i stworzyli tu kolonię artystyczną, odnaleźli w tym miasteczku własną arkadię? Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania.
 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne