W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wykład z cyklu "Sztuka nowoczesna. Korespondencje, pokrewieństwa, syntezy sztuk"

Data rozpoczęcia 2014-05-21
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Anny Struzik "Malarskie inspiracje u Davida La Chapelle".

David LaChapelle to kontrowersyjny amerykański artysta, uczeń Andy’ego Warhola, tworzący na styku dziedzin takich jak fotografia, video, kostiumologia, moda. Najbardziej znany jest z barwnych fotografii odnoszących się do historii sztuki. Pełne przepychu, monumentalne fotograficzne portrety gwiazd popkultury w duchu klasycznego malarstwa, konwertują dobrze znane obrazy (m. in. Michała Anioła, Caravaggia, Agnolo Bronzino), czerpiąc z bogatych zasobów biblijnej i mitologicznej ikonografii leżącej u podstaw zachodniej cywilizacji. Styl Davida LaChapelle ironiczny, przesadny i rozmyślnie kiczowaty jest krzywym zwierciadłem, w który odbija się kondycja współczesnej kultury.
Słowa klucze: David LaChapelle, malarskie inspiracje, fotografia, pop, kicz.

Anna Struzik – absolwentka kulturoznawstwa na UMCS oraz historii sztuki na KUL, obecnie uczestniczka studiów doktoranckich w Instytucie Historii Sztuki KUL. Bada strategie twórcze oparte na archetypie Trickstera.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne