W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład:Piotr Celiński, Cyfrowy ekosystem sztuki wizualnej

Wykład:Piotr Celiński, Cyfrowy ekosystem sztuki wizualnej
Data rozpoczęcia 2017-04-05
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 2 MBP, Lublin, ul. Peowiaków 12 (Gmach Centrum Kultury)
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz  Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zapraszają na dwunasty wykład VIII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu Sztuka i technologia

Piotr Celiński
Cyfrowy ekosystem sztuki wizualnej

 

Wykład dotyczy charakterystyk wybranych elementów zmiany cyfrowej w kontekście obrazów, ekranów i wizualności. Znajdą się w nim tropy związane ze społeczną i polityczną sytuacją sztuki i komunikacji, ale przede wszystkim próba opisania dynamiki cyfrowego środowiska sztuki – baz danych, algorytmów i sieci.
Najnowszy trwający obecnie moment kulminacji związków sztuka - technologia, zapoczątkowany - zdaniem Hala Fostera - w latach 90. XX wieku, wiążę się z cyfryzacją, komputeryzacją i narodzinami społeczeństwa informatycznego. Splot technologii, nauki i kultury prowadzi do rozkwitu technokultury i technonauki. Jak w tym kontekście zmienia się samo pojęcie sztuki i czy w rezultacie rozszerzania jej definicji narasta przepaść pomiędzy "starym" i "nowym"? Czy sztuka dzisiaj, właśnie dlatego, że tak szeroko wchłania zdobycze współczesnego postępu technologicznego, nie zbliża się zadziwiająco do źródłowego pojęcia techne, którym starożytni Grecy ogarniali wszelką wytwórczość? Zagadnienia te wydają się niezwykle aktualne w kontekście narastającej obecności techniki i technologii w rozmaitych przejawach współczesnej praktyki artystycznej, zarówno w sztukach wizualnych, jak też w architekturze, muzyce, filmie i w szeroko rozumianej kulturze wizualnej. Odpowiedzi na liczne pytania z tym związane szukać będą badacze i praktycy różnych dziedzin humanistyki podczas tegorocznej VIII edycji otwartych wykładów o sztuce, przygotowanych przez Bibliotekę im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie we współpracy z Instytutem Sztuk Pięknych UMCS, Instytutem Historii Sztuki KUL Jana Pawła II i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej