W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Barbara Falender. Przez dotyk

Wystawa: Barbara Falender. Przez dotyk
Data rozpoczęcia 2023-08-05
Data zakończenia 2023-10-10
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 | Galeria Wystaw Czasowych -1 oraz Galeria 0
Udział Płatny
Kategoria Wystawa

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje sztukę wybitnej polskiej rzeźbiarki współczesnej Barbary Falender, eksponując jej różne tematy związane z cielesnością. Niezwykła droga twórcza artystki pozwala śledzić kunszt indywidualnego języka rzeźbiarskiego, jak i jest świadectwem ważnych zjawisk charakterystycznych dla sztuki teraz.

Falender debiutowała na początku lat 70. XX wieku i od tego czasu zajmuje specjalne miejsce w historii sztuki europejskiej, łącząc eksperymenty nad aktem związane z rewolucją seksualną z wielką tradycją klasyczną sięgającą czasów starożytnych. Rzeźbiarka jest mistrzynią zmysłowej i idealistycznej rzeźby w najtrudniejszym i najcenniejszym materiale – marmurze. Jej dzieła zachwycają jakością wykonania, głębią emocji i wolnością poszukiwań.

Lubelska wystawa jest wyjątkowa, gdyż stanowi pierwszy pokaz najnowszej monumentalnej marmurowej rzeźby „Hommage dla Aliny Szapocznikow” (2023), dedykowanej innej wielkiej rzeźbiarce. Ponadto akcentuje twórczość erotyczną z lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to artystka w męskich i kobiecych aktach afirmowała rozkosz, wyrażając kobiece pożądanie, spojrzenie i dotyk. Sensualność i miłosna wolność jej rzeźb były równie rewolucyjne w PRL-u, jak i dzisiaj!

Wybranym rzeźbom będą towarzyszyły dokumentujące ich powstawanie filmy artystyczne Czesława Kałużnego i Anny Wachty.

Wystawa czynna wt–czw w godz. 13:00 - 18:00 oraz pt-nd 12:00 - 18:00 (w poniedziałki wystawa nieczynna!); bilety w cenie normalny – 10 zł / ulgowy – 8 zł do nabycia w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl (w niedziele – wstęp wolny!)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej